Małgorzata Trzcionkowska

Chcemy miłości, rodziny i szczęścia

seksualność niepełnosprawnych, żagań Fot. Małgorzata Trzcionkowska Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z zaciekawieniem uczestniczyła w zajęciach z edukatorką.
Małgorzata Trzcionkowska

- Nie boimy się trudnych tematów - mówią nauczyciele, rodzice i uczniowie z SOSW w Żaganiu, uczestniczący w warsztatach z zakresu seksualności.

Osobne warsztaty dla rodziców, nauczycieli i uczniów poprowadziła wybitna polska seksuolożka i edukatorka seksualna dr Izabela Fornalik.

Temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie wciąż stanowi temat tabu. - Mamy sygnały od uczestników warsztatów, że są bardzo zadowoleni z jego efektów, choć oczywiście niedosyt pozostaje i świadomość potrzeb edukacyjnych nas wszystkich w tym temacie - zaznacza dyrektor Renata Socha. - Pani Iza Fornalik przekazała nam znakomicie wiedzę i przywiozła ogromną ilość materiałów.

Czy osoby niepełnosprawne mają inne potrzeby? - Nie - tłumaczy dr I. Fornalik. - Wszyscy jesteśmy osobami seksualnymi. Rozmawiam z młodzieżą między innymi o dojrzewaniu, możliwościach zawarcia małżeństwa, posiadania dzieci i wielu innych sprawach, które interesują również sprawną młodzież. Spotkania różnią się jedynie formą przekazu.

Według statystyk niepełnosprawni są cztery razy częściej wykorzystywani seksualnie. Często są zbyt ufni i nie potrafią się sprzeciwić ludziom, którzy chcą ich skrzywdzić. Stąd ważne jest określenie, co jest złym, a co dobrym dotykiem i jak wyznaczyć granice, których ktoś obcy nie powinien przekraczać.

Jeśli chodzi o rodziców, to często traktują swoje prawie dorosłe pociechy jak małe dzieci. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że ich ciało się zmienia, zaczynają mieć potrzeby seksualne i szukają ich spełnienia.

Zadowolona była również młodzież, która zaznaczała po zajęciach, że to właściwie jedyna okazja, żeby posłuchać informacji o seksie i nie tylko, podanych w sposób zrozumiały, spokojny i naturalny.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.