Leszek Kalinowski

Chcemy zmian w naszych pensjach

Chcemy zmian w naszych pensjach
Leszek Kalinowski

O inicjatywie obywatelskiej i zarobkach rozmawiamy z Bożeną Manią, prezesem okręgu lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Była pani na spotkaniu z wiceminister oświaty. Czego dotyczyły rozmowy?
Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na wiele nurtujących nas zagadnień, m.in. co dalej z gimnazjami.

No właśnie co?
Usłyszeliśmy, że w tej sprawie trwają konsultacje, które potrwają do czerwca.

ZNP zabierze głos?
Oczywiście, nie tylko w tej sprawie. Ministerstwo założyło na swojej stronie listę konsultantów - ekspertów. Można się na nią było wpisywać, więc skorzystaliśmy z tej okazji.

Czy znajdą się na niej także reprezentanci naszego regionu?
Na liście ekspertów ds. przedszkoli jest Jolanta Olszewska z Gubina, a ds. gimnazjów - Joanna Stachowiak z Jasienia. W sumie zgłosiło się aż 1.840 osób z całego kraju. Mamy nadzieję, że głosy przedstawicieli oświaty i nie tylko będą brane pod uwagę przed kolejnymi zmianami w edukacji.

Ale ZNP chce nie tylko wyrażać swoją opinie na propozycje rządu. Związek też proponuje zmiany w oświacie. Czego one miałyby dotyczyć?
Proponujemy projekt ustawy, na mocy której dotychczasowa subwencja oświatowa zostałaby zamieniona na dotację celową. Takie rozwiązanie zdejmie z samorządów ciężar finansowania wynagrodzeń nauczycielskich. W szerszej perspektywie zahamuje proces przekazywania publicznych, samorządowych szkół podmiotom zewnętrznym.

Chcemy zmian w naszych pensjach
fot. Mariusz Kapała Bożena Mania, prezes ZNP.

Dziś państwo przekazuje samorządom subwencję, która wystarcza na pokrycie 75-80 procent wynagrodzenia nauczycieli, resztę muszą dołożyć.
Chodzi o to, by nie musiały dokładać do pensji nauczycieli, ale pokrywały tylko koszty utrzymania i doposażania placówek oświatowych. Zależy nam na tym, by uprościć system wynagradzania pedagogów, bo dziś jest on za bardzo skomplikowany. Do pensji podstawowej doliczane są dodatki, a ich może być aż 16. Według ZNP propozycja wypłacania pensji w ramach dotacji celowej z budżetu da jasną odpowiedź na pytanie, kto w końcu odpowiada za wysokość nauczycielskich wynagrodzeń: dyrektor, samorząd czy minister edukacji. Dlatego związek inauguruje prace komitetu inicjatywy ustawodawczej ZNP. By doprowadzić do zmiany ustawy. Rozpoczynamy więc zbieranie podpisów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.