Chętnych do udziału w Biegu do Pustego Grobu nie brakuje

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Chętnych do udziału w Biegu do Pustego Grobu nie brakuje

Edward Gurban

Czy wypada się spieszyć do grobu? W Nowej Soli tak! W zeszłym roku pobiegło prawie tysiąc osób. Nie inaczej będzie tym razem. Miejsca dla chętnych znikają.

- Święci Piotr i Jan dowiedzieli się od Marii Magdaleny, że grób Jezusa jest pusty. Pobiegli z wieczernika około trzy kilometry i stwierdzili, że grób jest rzeczywiście pusty. Ujrzeli i uwierzyli. Bieg w Nowej Soli jest uczczeniem tego wydarzenia – wyjaśnia o. Grzegorz Marszałkowski. Ojciec Grzegorz to pomysłodawca imprezy i jej główny organizator. Do niedawna był proboszczem w parafii św. Antoniego, w ub. roku zakończył swą misję w Nowej Soli i wyjechał do Krakowa. Na prośbę obecnego proboszcza o. Kazimierza Golca, ksiądz Grzegorz zgodził się nadal organizować bieg. A co więcej w tym roku zapowiada, że przebiegnie całą trasę. Poprzednio razem z księdzem biskupem Tadeuszem Lityńskim przebiegli kilometr i wrócili na metę. Teraz ma być inaczej. Też z tego względu, że pierwszy raz odbędą się ,,Mistrzostwa Polski osób duchownych na dystansie 10 km”.

Bieg do Pustego Grobu zaczyna należeć do tradycyjnych imprez w mieście. Odbędzie się już piąty raz i co roku wzbudza zainteresowanie biegaczy z całego regionu. Rok temu miejsc też było 900, ale na starcie pojawiło się ponad 900 osób, dlatego niestety zabrakło medali i wody. Zapisy zaczęły się już na początku grudnia ubiegłego roku. Miejsca szybko znikają. Kiedy piszemy w czwartek ten tekst, osób, które opłaciły wpisowe było już 355. Przyjadą z Wrocławia, Legnicy, Bolesławca, Gubina, Wolsztyna Oczywiście wystartują też mieszkańcy Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Żagania. Będzie to pewnie jedyna w kraju sytuacja kiedy ludzie z własnej woli będą spieszyć się do grobu. Ten pusty grób w nazwie biegu miał przez trzy pierwsze edycje imprezy znaczenie symboliczne. Bieg po prostu kończył na mecie. Z pewnością pusty grób wzbudzał zainteresowanie biegaczy, zwłaszcza z innych miejscowości i rok temu po raz pierwszy koło ołtarza głównego w kościele św. Antoniego urządzono miejsce, które ma przypominać grób z ewangelii.

„Kiedy już będziesz miał dosyć świątecznego lenistwa i obżarstwa, w poniedziałek wielkanocny, 17 kwietnia, o godz. 15.00 zapraszamy do Nowej Soli, by śladami św. Piotra i św. Jana biec do Grobu (...) Chcemy doświadczyć czegoś głębszego, chcemy odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, chcemy się upewnić, że rzeczywiście Jezus Zmartwychwstał i żyje pośród nas” – zaprasza poprzez stronę internetową o. Grzegorz.

Edward Gurban

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.