Leszek Kalinowski

Ciągle nie wiemy, jak z naszym MZK podróżujemy...

Zasady płacenia za przejazdy nie zmieniają się, warto jednak je przypominać. Fot. Mariusz Kapała Zasady płacenia za przejazdy nie zmieniają się, warto jednak je przypominać.
Leszek Kalinowski

Czytelnik napisał list (opublikowany 20 bm. na str. 8 pt. „Kto jeździ MZK..” ). Barbara Langner przypomina zasady korzystania z przejazdów.

- List Czytelnika uświadomił nam, że trzeba osobom, które okazjonalnie korzystają z usług MZK, przypomnieć o możliwościach zapłaty za przejazd - mówi dyrektor MZK Barbara Langner.

W mieście możemy kupić bilet papierowy lub korzystać z elektronicznego. Papierowy nabędziemy we wszystkich autobusach, w automatach, które przyjmują bilon i wydają resztę. Elektroniczne bilety służą do zapisywania na nich różnych biletów okresowych oraz tzw. elektronicznej portmonetki (można zapłacić za swój przejazd jak i sześciu osób).

Korzystając z biletu elektronicznego, zapłacimy mniej

Bo opłata jest uzależniona od liczby przejechanych przystanków. Np.: osoba bez prawa do ulgi płaci za przejazd w mieście z biletem papierowym zawsze 3 zł, a z elektronicznym - za podróż do dwóch przystanków 1 zł, za trzy do ośmiu przystanków - 2,60 zł i za kolejny - 4 grosze, ale razem nie więcej niż 3 zł.

Pieniądze zapisane na karcie są ważne przez trzy lata, a każde doładowanie przedłuża ważność do trzech lat od daty doładowania.

- Zachęcamy Czytelnika, by wyrobił sobie bilet elektroniczny (imienny bezpłatnie lub na okaziciela za zwrotną kaucją w wysokości 10 zł) - mówi B. Langner. - Trzeba zgłosić się z dokumentem tożsamości do punktów obsługi pasażerów: przy dworcu PKP , ul. Kupieckiej lub w siedzibie MZK przy ul. Chemicznej 8. W tych punktach „od ręki” są wyrabiane i doładowywane bilety elektroniczne. Po wejściu do pojazdu należy zbliżyć kartę do czytnika. Wtedy system ściągnie opłatę za przejazd. Przy wysiadaniu należy czynność powtórzyć.

Zasady płacenia za przejazdy nie zmieniają się, warto jednak je przypominać.
Mariusz Kapała Zasady płacenia za przejazdy nie zmieniają się, warto jednak je przypominać.

Jak doładowywać bilet elektroniczny?

Na e-kartę można równocześnie zapisać maksymalnie dwa różne kontrakty. Może być nośnikiem biletu okresowego oraz elektronicznej portmonetki. Doładowanie e-karty odbywa się w punktach obsługi pasażerów, poprzez stronę internetową www.biletelektroniczny.mzk.zgora.pl oraz w terminalach doładowań. Kwota pojedynczego doładowania elektronicznej portmonetki nie może być mniejsza niż 10 zł.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.