Ciepła zima 2017/2018

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Eliza Gniewek-Juszczak

Ciepła zima 2017/2018

Eliza Gniewek-Juszczak

W szkołach w Nowej Soli, Niedoradzu, Kożuchowie, Wschowie i Sławie będzie cieplej w przyszłym roku. Są pieniądze na inwestycje w szkolnych budynkach.

– Około 20 odwiertów na głębokość 200 metrów pozwoli wykorzystać naturalne ciepło do ogrzania naszej szkoły! – cieszy się dyrektor nowosolskiego LO Ewa Zacłona. Pompy ciepła i panele słoneczne to część inwestycji, która znalazła się wśród dofinansowanych przedsięwzięć przez zarząd województwa lubuskiego ze środków Unii Europejskiej. – Oczywiście konieczny jest wkład własny powiatu – około 1,3 miliona. A to wszystko na 99% już w 2017 roku. To wielki sukces pracowników naszego starostwa. Zajęliśmy drugie miejsce w rankingu wojewódzkim! – podkreśla Ewa Zacłona. LO im. K. K. Baczyńskiego dostanie ponad trzy miliony z Regionalnego Programu Operacyjnego nie tylko na zastosowanie odnawialnych źródeł energii, ale również na remont dachu, wymianę części okien, instalacji elektrycznej, wentylację (która zostanie wykonana praktycznie od zera) i wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Ok. 20 odwiertów na głębokość 200 metrów pozwoli wykorzystać naturalne ciepło

Oprócz nowosolskiego LO na liście szkół, w których będą realizowane inwestycje związane z termomodernizacją znalazł się także Zespół Szkół w Niedoradzu. Realizowany będzie projekt termomodernizacji wraz zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Będą wymienione okna i drzwi, ocieplone zostaną ściany i stropy. Wymieniona zostanie też instalacja CO. Planowana jest instalacja pompy cieplnej. Wartość inwestycji to 1 mln 313 tys. zł, a dofinansowanie z UE to ok. milion zł. – Ogrzewanie tak dużego budynku to spory wydatek dla budżetu gminy. Ocieplenie szkoły znacząco zmniejszy rachunki za gaz – podkreśla wójt Barbara Wróblewska.

– Dzięki temu dofinansowaniu raz na zawsze zamkniemy problemy, z którymi do tej pory szkoły się borykały, czyli z oknami, tynkami i dachami. Pogratulujmy sobie wszyscy, bo to nasz wspólny sukces – mówiła Danuta Patalas podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Ocieplane będą także szkoły w Sławie, a dokładnie: sala sportowa przy sławskim gimnazjum i budynek szkoły podstawowej. – Zostały wybrane te obiekty do termomodernizacji, bo akurat to były najbardziej palące kwestie. Wiele innych takich miejsc jest już po tego typu pracach i przyszła właśnie na nie. Przy czym najbardziej palącą kwestią był remont sali w gimnazjum. Tam obok prac typowo termomodernizacyjnych równolegle będą prowadzone roboty remontowe wewnątrz – remont kapitalny. Nie ma też co ukrywać, że tego oczekiwała ucząca się tam młodzież i ich rodzice i pojawiały się głosy z prośbami o ten remont. Gmina wstrzymywała się z nim właśnie do czasu uzyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych. Ważny jest też aspekt finansowy, koszty związane z energią zasilającą powinny się obniżyć – wyjaśnia Tomasz Krzymiński, kierownik referatu promocji i rozwoju w urzędzie miejskim w Sławie.

We Wschowie w przyszłym roku zaczną się prace przy termomodernizacji kilku szkół: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i Samorządowe Przedszkole nr 5, a także I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana. – Dzięki temu dofinansowaniu raz na zawsze zamkniemy problemy, z którymi do tej pory szkoły się borykały, czyli z oknami, tynkami i dachami. Pogratulujmy sobie wszyscy, bo to nasz wspólny sukces – mówiła Danuta Patalas podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

Listę rankingową dotyczącą dofinansowania projektów związanych z termomodernizacją przyjął zarząd województwa na ostatnim posiedzeniu. Ocenę formalną przeszło 37 wniosków. Łączna wnioskowana kwota dofinansowania pozytywnie ocenionych projektów wynosi 90 mln zł, ich łączna całkowita wartość to ponad 114 mln zł. – W połowie grudnia planujemy podpisanie umów na dofinansowanie tych projektów. To oznacza, że będą mogły być zrealizowane w przyszłym roku – podkreśla Marek Kamiński, dyrektor departamentu programów regionalnych w urzędzie marszałkowskim.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.