Co dalej z gimnazjum w Kożuchowie?

Czytaj dalej
Fot. Rafał Makuch
Rafał Makuch

Co dalej z gimnazjum w Kożuchowie?

Rafał Makuch

Trzecia szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek, a może jeszcze inne instytucje - to tylko niektóre z propozycji na zagospodarowanie budynku po wygaszanym gimnazjum.

Co dalej z budynkiem wygaszanego Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kożuchowie? Na to pytanie wkrótce będą musieli znaleźć odpowiedź miejscy radni, którzy zadecydują o losie budynku położonego przy ulicy Anny Haller. – Przeniesienie instytucji, które nie tak dawno znalazły swoje miejsce w budynku przy ul. 1 Maja lub powstanie trzeciej podstawówki – mówił jeszcze dwa tygodnie temu o koncepcjach zagospodarowania budynku radny Marcin Jelinek.

Do dyskusji szybko dołączyli kolejni mieszkańcy gminy. Pierwsza z zaproponowanych przez Jelinka koncepcji spodobała się Kamili Gałce. – Pomysł z przeniesieniem Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej czy Urzędu Pracy jak najbardziej trafiony pod względem ekonomicznym. Szkoda tylko, ze nie każdy posiada samochód, żeby na samiutki koniec miasta biegać co miesiąc na podpis – zauważyła kożuchowianka.

Za utworzeniem trzeciej szkoły podstawowej optowała natomiast między innymi Aneta Kozłowska: – W Kożuchowie wszystkie dzieci nie zmieszczą się w dwóch szkołach więc przydałaby się jeszcze jedna podstawówka. Moje dziecko we wrześniu pójdzie do szkoły i nie wiem nawet gdzie trafi. Byłoby dobrze gdyby w budynku gimnazjum nadal była szkoła bo nasze dzieci miałyby blisko – podkreślała, dodając przy tym, że powstanie trzeciej placówki nie powinno odbyć się kosztem dwóch pozostałych.

Burmistrz Paweł Jagasek na antenie Radia Zachód zapewniał: – Był pomysł utworzenia trzeciej podstawówki w mieście, ale nie ma takiej możliwości. Demografia jest niestety nieubłagana. Złożyliśmy wnioski na termomodernizacje budynków Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola nr 3 więc bez sensu byłoby je przenosić. Rewitalizację przeszła także „Jedynka”, która pozostanie na swoim miejscu.

W zupełnie innym tonie wypowiedział się natomiast jeden z najbardziej zainteresowanych całym zamieszaniem, dyrektor kożuchowskiego gimnazjum Dariusz Miśkiewicz. – Z moich bieżących informacji wynika, że w miejscu gimnazjum powstanie trzecia szkoła podstawowa w Kożuchowie, łącznie z przedszkolem. Na chwilę obecną to najbardziej optymalna i najrozsądniejsza wersja.

W całym tym zamieszaniu ostatecznie głos zabrał Paweł Jagasek, wyjaśniając: – Jeszcze nie wiemy, w jaki sposób zagospodarujemy ten budynek. Wysłałem pismo do każdej z naszych szkół, aby wybrały po jednym przedstawicielu. Gdy tak się stanie usiądziemy wtedy do wspólnych rozmów i poszukamy najlepszego rozwiązania. Czasu coraz mniej i wkrótce będziemy musieli podjąć konkretne uchwały.

Co do wypowiedzi udzielonej na antenie radiowej o tym, że na trzecią szkołę zabraknie dzieci burmistrz odpowiedział, że ich ilość zostanie ponownie sprawdzona. Wiadomo zatem, że miasto nie zamierza likwidować szkoły w Mirocinie Dolnym, a jeśli miałoby tworzyć trzecią szkołę podstawową, połączona byłaby ona z przedszkolem przeniesionym z ulicy Górskiej. – Tam jest mało miejsca. Nie można utworzyć więcej oddziałów, więc gdyby zapadła decyzja o utworzeniu trzeciej podstawówki to byłby to zespół szkół szkolno-przedszkolny – dodaje Jagasek. Przed władzami miasta gorący okres, tworzenie i likwidacja szkół zawsze wywołują spore emocje.

Rafał Makuch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.