Co dalej z Parkiem Tysiąclecia w Zielonej Górze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas

Co dalej z Parkiem Tysiąclecia w Zielonej Górze

Natalia Dyjas

Koncepcja rewitalizacji, przygotowana przez firmę BudCud, na razie nie zostanie zrealizowana. Przebudowa parku ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Urząd Miasta, po konsultacji z Biurem Kształtowania Zieleni, wysłał zapytanie ofertowe na stworzenie programu funkcjonalno- użytkowego do firm architektonicznych, by te stworzyły projekt przebudowy parku.

Jedną z firm, która otrzymała ten list (niestety po terminie) było krakowskie biuro BudCud, które stworzyło już wcześniej koncepcję rewitalizacji tych terenów zielonych. Projekt modernizacji przestrzeni miejskiej był efektem rozmów z mieszkańcami, które przeprowadzała, jako partner społeczny, Fundacja Salony. Jej działacze, w trakcie spotkań pytali zielonogórzan, jakie są ich oczekiwania, co do przebudowy parku, prowadzili też, przy współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, badania socjologiczne. - Zakładaliśmy, że to nie jest jedynie park osiedlowy, dlatego nasze badania i konsultacje obejmowały szeroką grupę mieszkańców z różnych części Zielonej Góry. W sumie przebadaliśmy około 2 tys. osób. Pracowaliśmy z różnymi grupami, m. in.: rodzicami, seniorami, użytkownikami skate parku, osobami niewidomymi i niepełnosprawnymi- mówiła prezeska Fundacji Salony, Marta Gendera. Urząd miasta w 2013 roku złożył zamówienie na wykonanie koncepcji rewitalizacji parku do biura BudCud, a jednym z warunków realizacji projektu było włączenie do niego efektów rozmów mieszkańców.

Olgę Piwowską spotkaliśmy na spacerze po parku wraz z babcią Elżbietą. Dziewczynka bardzo lubi spacerować po Parku Tysiąclecia, choć chciałaby, żeby
Mariusz Kapała Olgę Piwowską spotkaliśmy na spacerze po parku wraz z babcią Elżbietą. Dziewczynka bardzo lubi spacerować po Parku Tysiąclecia, choć chciałaby, żeby w tym miejscu pojawiły się nowe, ładniejsze ławki.

Projekt przebudowy parku autorstwa biura BudCud trafił do urzędu miasta, po tych konsultacjach. - Wszystkie sugestie miasta, na poszczególnych etapach prac, zostały wprowadzone przez architektów do projektu – mówiła Gendera. Mimo to ostatecznie miasto zrezygnowało z projektu, a fundacja, nie została o tym poinformowana. - Ta sytuacja jest kryzysem partycypacji w mieście – podsumowała obecną sytuację prezeska Fundacji.

Jak mówił nam w rozmowie wiceprezydent Krzysztof Kali-szuk koncepcja, która jest efektem rozmów z różnymi grupami mieszkańców nie została przez firmę projektową skorelowana z przepisami i ze sztuką związaną z rewitalizacją parku. - Choć przedstawiliśmy firmie nasze uwagi dwa miesiące temu. Firma BudCud nie przeprowadziła szczegółowej inwentaryzacji przyrodniczej terenu, a zastosowane przez architektów formy nasadzeń nie są w stanie sprawdzić się w tym miejscu.

Jak twierdzi Kaliszuk, koncepcja rewitalizacji i opinie mieszkańców nie zostaną wyrzucone do kosza. Projekt musi być jednak dostosowany do uwarunkowań przyrodniczych parku. - Chcielibyśmy złożyć do 30 września wniosek wraz z tym programem fun-kcjonalno-użytkowym. W listopadzie, kiedy zostanie wybrana firma projektowa, odbędą się ostateczne konsultacje, a partnerem społecznym tychże rozmów pozostanie Fundacja Salony – obiecał wiceprezydent.

Natalia Dyjas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.