Co dalej z tą naszą wielką Zieloną Górą?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Aleksandra Bulaczek

Co dalej z tą naszą wielką Zieloną Górą?

Aleksandra Bulaczek

Czy to, że miasto poszerzyło granice, przełożyło się również na jakość życia mieszkańców?

Mija półtora roku od powstania nowej, wielkiej Zielonej Góry. Jak mieszkańcy, z perspektywy czasu, oceniają ideę połączenia? Jak widzą ją włodarze sołectw? Czy ta inicjatywa przyniosła wymierne korzyści?

- Uważam, że bardzo dobrze się stało, że miasto połączyło się z gminą. Utrzymywanie dwóch równorzędnych organów administracyjnych było bezsensowne – komentuje ideę połączenia miasta z dawną gminą wiejską Ryszard Małas, mieszkaniec Starego Kisielina, dziś dzielnicy Zielonej Góry.

Od stycznia 2015 roku Zielona Góra powiększyła się o sołectwa dawnej gminy wiejskiej, w której skład wchodziło 17 wsi. Dzięki inicjatywie połączenia miasta z gminą, Zielona Góra stała się nie tylko największym miastem naszego województwa, ale uplasowała się na szóstym miejscu pod względem wielkości zajmowanego obszaru wśród wszystkich miast w Polsce.

Po połączeniu miasta i gminy powierzchnia Zielonej Góry zwiększyła się automatycznie z 58 km kw. do 278. Natomiast liczba mieszkańców wzrosła z 118 tys. do ok. 136 tys. Te liczby robią wrażenie, a jeśli kogoś nie przekonuje taka statystyka, to na pewno prestiżu naszemu miastu dodaje fakt, że Zielona Góra pod względem obszarowym wyprzedziła tak duże miasta jak Poznań czy Gdańsk i uplasowała się tuż za Wrocławiem, który zajmuje powierzchnię 293 km kw.

Wszystkich interesuje odpowiedź na pytanie: jakie korzyści odczuwają mieszkańcy przyłączonej do miasta gminy? Z pewnością należą do nich zintensyfikowane kursy autobusów MZK oraz tańsze bilety, karty ZGranej Rodziny i ZGranych Zielonogórzan 50 plus, które upoważniają do ulg i zniżek np. na basen, w teatrze czy restauracjach, niższe podatki rolne czy od środków transportu.

Aleksandra Bulaczek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.