Co głowa, to nowy pomysł

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Co głowa, to nowy pomysł

Jarosław Miłkowski

Co zrobić z pomnikiem Wojska Polskiego w Gorzowie? Czy przystanki tramwajowe powinny mieć wiaty? Każdy z nas może powiedzieć, jaki powinien być Kwadrat oraz deptak wzdłuż ul. Chrobrego

- Tu przede wszystkim powinno być dużo zieleni. No i oczywiście jakieś miejsce dla dzieci. Tak, żeby mogły się tutaj pobawić i choćby pojeździć na hulajnodze – mówiła nam we wtorek, 30 sierpnia, Krystyna Michałowska z ul. Dąbrowskiego. Spotkaliśmy ją przed południem na niecodziennym spacerze.

Kilkadziesiąt osób – mieszkańcy okolicznych budynków, przedsiębiorcy oraz urzędnicy – spacerowało w trzech grupach po Kwadracie oraz deptaku na ul. Chrobrego. Cel był jeden. Właśnie ruszyły konsultacje dotyczące tego, jak ma wyglądać ta część miasta i każdy może się w tej kwestii wypowiedzieć. A co głowa, to ciekawy pomysł.

- Mieszkam na Dolinkach, ale lubię tu przyjeżdżać rowerem. Dobrze, gdyby było do czego go zaczepić, by móc zajść do jakiegoś lokalu – mówi na spacerze Dariusz Franków, 19-letni uczeń Elektryka, który na spacer przyjechał, a jakże, na swoim jednośladzie.

Jak jeszcze powinien zmienić się Kwadrat? Spacerujący suchej nitki nie zostawili na stojącym tu od 1978 r. pomniku II Armii Wojska Polskiego. - Jestem za tym, aby go przenieść – zaproponował jeden z dziennikarzy biorących udział w spacerze. - Ten pomnik niczemu nie służy. Chyba że dzieciom do zabawy i biegania wokół niego – mówiła Krystyna Michałowska. A kolejny z okolicznych mieszkańców dodawał: - Trzeba tu w końcu zrobić porządek ze śmietnikami. Kiedyś ich tu tyle nie było.

Trzeba tu w końcu zrobić porządek ze śmietnikami

Kolejne spacery planowane były na wtorkowe popołudnie i wieczór. Ale nie martwcie się, jeśli w nich nie uczestniczyliście. Swoje sugestie będziecie mogli przedstawić jeszcze za kilka dni (patrz: niżej). A co z nimi będzie dalej?

- Te wszystkie pomysły będziemy analizować i zbierzemy je w spójną całość – mówił nam Grzegorz Pronobis, architekt z Prononis Studio z Bytomia. We wrześniu ma ono zaprezentować dwie koncepcje, z których miasto wybierze jedną. Do niej też będzie można wnosić uwagi. Po rozmowach z mieszkańcami Pronobis nie przewiduje rewolucji.

Ostateczny projekt budowlano-architektoniczny poddanego rewitalizacji Kwadratu i deptaka ma powstać do końca listopada. Kwadrat zmieni się już w przyszłym roku, natomiast ul. Chrobrego – po wymianie torowiska, w 2018 r.

Jaki ma być Kwadrat?

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.