Co jeść, by pokonać denerwujący stres?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
redakcja Gazety Lubuskiej

Co jeść, by pokonać denerwujący stres?

redakcja Gazety Lubuskiej

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo stres szkodzi naszemu zdrowiu i urodzie. Można jednak próbować łagodzić jego skutki odpowiednią dietą

Jak walczyć ze stresem i co jeść, by w stanie napięcia nasz organizm radził sobie lepiej radzi dietetyk kliniczny Aleksandra Majsnerowska.

- Nasz organizm produkuje bardzo dużo substancji, które w nadmiernej ilości mogą nam szkodzić. Jeśli długotrwale jesteśmy narażeni na czynniki takie jak: przewlekły stres, leki, metale ciężkie, wysiłek fizyczny, używki, słońce oraz dieta wysokoprzetworzona, w naszym organizmie zwiększa się tzw. stres oksydacyjny i zostaje zachwiana równowaga pomiędzy produkowanymi, zbędnymi produktami przemiany materii zwanymi wolnymi rodnikami, a przeciwutleniaczami, które mają za zadanie sprawnie oczyszczać nasz organizm. Niestety nadmierny stres oksydacyjny prowadzić może do wielu zaburzeń oraz chorób takich jak nowotwory, choroby układu krążenia, udar mózgu, zaburzenia neurologiczne (zaburzenia ze spektrum autyzmu), neurodegeneracyjne (Alzhaimer, Parkinson), choroby oczu, bezpłodność, choroby z autoagresji (łuszczyca, toczeń układowy, zapalenie tarczycy Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów) itp.

Stres oksydacyjny wpływa niekorzystnie na organizm, hamując produkcję kolagenu, co z czasem prowadzi do tworzenia zmarszczek głębokich oraz cellulitu. W naszym organizmie największym sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami i wszelkimi procesami starzenia jest białko zwane glutationem. Niestety wraz z wiekiem nasze naturalne możliwości produkcyjne stopniowo zmniejszają się więc musimy zadbać, aby dostarczać jego odpowiednie ilości wraz z dietą.
Szczególnie bogate w glutation jest awokado, uznawane przez wielu za „króla” wszystkim owoców. Dobrymi źródłami glutationu są również białko jaja, twaróg, mięso, ryby, szparagi, brokuły, brukselka, cebula, czosnek, ziemniaki, pomidory, rośliny strączkowe. Kurkumina, czyli główny składnik kurkumy, skutecznie chroni nasz organizm przed toksycznymi zanieczyszczeniami oraz pobudza produkcję glutationu. Kurkumina wzmacnia wątrobę, poprawia krążenie krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, chroni i regeneruje śluzówkę układu pokarmowego.

Wraz z pożywieniem powinniśmy dostarczać jak największą ilość przeciwutleniaczy w postaci owoców i warzyw, stanowiących doskonałe źródło witamin A, E i C oraz związków aktywnych biologicznie tj.: flawonoidy, karotenoidy. Ciemnoczerwone owoce to największe źródło naturalnych atyoksydantów, zatem pamiętajmy o systematycznym spożywaniu wiśni, porzeczek, żurawiny, aronii, malin, czerwonych winogron czy jagód. Im ciemniejsze owoce, tym większe stężenia flawonoidów. Okazuje się, że związki te zawarte w czerwonym winie z winogron są znacznie trwalszymi przeciwutleniaczami, niż te, które występują w owocach i warzywach. Ponadto w skórce winogron znajduje się cenny resweratrol o właściwościach antynowotworowych. Do warzyw o wysokiej zawartości antyoksydantów zalicza się czosnek, cebulę, pietruszkę, kapustę i szpinak. W diecie nie może zabraknąć również sporej ilości zielonej herbaty.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.