Co nam przyniesie 2017 rok?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Co nam przyniesie 2017 rok?

Jarosław Miłkowski

W wielu naszych gminach wzrosną opłaty za dostarczanie wody oraz odbiór ścieków. Jest też dobra wiadomość. Gminy coraz chętniej obniżają podatki. Tak jest choćby w Gorzowie!

- Gdy przychodzi nowy rok, to podwyżki są jak w banku. Żeby tak jeszcze zarobki rosły w górę, to by były one do zniesienia. A tak… Znowu trzeba będzie z czegoś zrezygnować – mówi Anna Gardzińska z gorzowskiego Górczyna. Dla niej oraz dla innych mieszkańców północnej części regionu mamy na początku roku dobrą informację. Lokalne podwyżki, jeśli są, to nieznaczne. Ba! W wielu przypadkach doszło nawet do obniżek podatków. Jak to wygląda z podziałem na poszczególne miasta i gminy?

GORZÓW WLKP.
Do prawdziwej rewolucji dochodzi w przypadku opłat targowych. Ich obniżka sięga nawet 74 proc.! Stawki w zależności od zajmowanego miejsca są zróżnicowane. Dla przykładu: kto zajmował na targu 2 mkw. ziemi pod drobny handel, do zeszłego roku płacił 6 zł, w tym roku zapłaci 3 zł. Tyle samo za 1 mkw. zapłaci się w przypadku handlu z ulicy.
Miasto obniżyło też podatki od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej z 22,82 zł do 22 zł za 1 mkw.

Dodajmy, że obniżony został także podatek od środków transportu, czyli ciężarówek i autobusów.
Wszystkie te obniżki spowodują, że w kieszeniach mieszkańców zostanie w sumie 2,4 mln zł. Urzędnicy na ten krok zdecydowali się świadomie. Nie tylko chcą ulżyć mieszkańcom. Obniżka podatków i opłat targowych ma spowodować, że Gorzów ma stać się miastem bardziej przyjaznym dla przedsiębiorców.

- Gdy rozmawiałem z producentami warzyw i owoców, to słyszałem od nich, że nie chcą handlować w Gorzowie, bo tu są za wysokie stawki - opowiadał nam Bogusław Bukowski, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego, który sam postulował obniżkę.
Od 16 stycznia podrożeją za to woda i ścieki. Łącznie: o około 30 groszy za 1 msześc.

W liczbach jest to dokładnie
4,85 msześc. za wodę i 7,09 zł/ msześc. za ścieki (tyle wychodzi, gdy do ceny netto podawanej przez wodociągi doliczyliśmy 8 proc. VAT-u). Przeciętnie człowiek zużywa około 3 msześc. wody i odprowadza tyle samo ścieków, więc wychodzi, że miesięcznie zapłaci około 1 zł więcej od osoby w gospodarstwie domowym.

Nie będzie podwyżek cen biletów. Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia ważne są jednak tylko bilety, na których jest logo miasta. Kto kupuje bilety na bieżąco, ten nie musi się martwić. Nieważne są bilety, które ktoś kupił dawno i niewykorzystane przechowywał w domu. Ze zmianami w systemie biletowym urzędnicy czekają aż zakończy się realizacja tzw. planu transportowego, czyli m.in. wymiana torowisk. Nowe tramwaje po nowych torach mają pojechać już w końcówce przyszłego roku. Wtedy też urzędnicy planują korektę linii autobusowych oraz możliwość wprowadzenia wyczekiwanych przez część mieszkańców biletów czasowych. Rewolucja tramwajowa już się powoli zaczyna, bo niebawem startują przetargi.

POWIAT GORZOWSKI

Kostrzyn nad Odrą
Po raz pierwszy od czterech lat miasto podniosło stawki podatku od nieruchomości (z 20 do 21 zł). Opłaty za wodę i śmieci pozostają bez zmian. Urzędnicy tłumaczą zmiany wyrównaniem stawki do średniej z miast w Lubuskiem.

Witnica
Niższe niż dotychczas będą opłaty za wodę (3,13 zł/msześc.) oraz ścieki (9,77 zł/mszęśc). Radni ustalili też, że za 1 mkw. powierzchni w budynku mieszkalnym trzeba zapłacić 0,74 zł, z kolei stawki od gruntów wynosić będą od 0,27 do 0,45 zł.

Bogdaniec
Stawka za wodę, podobnie jak we wszystkich gminach graniczących z Gorzowem i wchodzącym w skład Związku Celowego Gmin MG-6, wynosić będzie 4,85 zł, a za ścieki – 7,09 zł.
Podatki od nieruchomości w nowym roku wynoszą: 0,75 zł – od 1 mkw. budynku mieszkalnego, 19 zł – w budynku zajętym pod działalność gospodarczą.

Deszczno
Za każdy 1 mkw. gruntu pod działalność gospodarczą trzeba zapłacić 0,78 zł, a w przypadku budynków – 18,80 zł. Stawka za 1 mkw. w mieszkaniu to 0,71 zł. Stawki za wodę i ścieki takie jak w Gorzowie.

Kłodawa
Tu zmieniają się tylko stawki za wodę i ścieki. Będą takie jak w Gorzowie, ale zmiana wejdzie w życie 7 lutego.

Lubiszyn
Nowe stawki za wodę i ścieki będą dopiero po 26 sierpnia. Obniżone zostały niektóre stawki podatku od nieruchomości. Za grunty objęte obszarem rewitalizacji stawka spadła z 3 zł do 2,98 zł za 1 mkw. W przypadku budynków zajętych na działalność gospodarczą w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – z 10,68 zł do 10,59 za 1 mkw.

Santok
Opłata za 1 mkw. mieszkania to 0,73 zł, a w budynku pod działalność gospodarczą – 21 zł. Podatek gruntowy dla przedsiębiorców to 0,85 zł.

POWIAT MIĘDZYRZECKI

Międzyrzecz
Stawka za 1 msześc. wody pitnej wzrasta o 9 gr i wyniesie 4,54 zł za kubik. W przypadku ścieków nowa stawka to 7,20 zł i jest wyższa od wcześniejszej o 73 gr. Powód takich podwyżek? Wielkie inwestycje w system kanalizacyjny w Świętym Wojciechu, Kalsku i Kęszycy Leśnej.

Skwierzyna
Podwyżek cen wody mieszkańcy mogą spodziewać się dopiero w drugiej połowie roku. Jak zaznacza prezes wodociągów Tomasz Reszek, stawki i tak pozostaną niższe niż w ościennych gminach.

Trzciel
Władze gminy nie zamierzają podnosić podatków, a stawki za wodę i ścieki jak co roku nieznacznie pójdą w górę.

Przytoczna
To już trzeci rok bez podwyżek w gminie, a wójt Bartłomiej Kucharyk zapowiada nawet obniżenie cen za ścieki.

Pszczew
Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest nieznaczne obniżenie podatku od nieruchomości. Jak informuje wójt Waldemar Górczyński, władze nie planują w pierwszym kwartale roku podnosić stawek za wodę, kanalizację czy śmieci, Jeśli podwyżki będą później, to i tak niewielkie.

Bledzew
Tu w górę pójdą tylko ceny za wodę. Wzrost na poziomie około 3 proc. Pozostałe opłaty i podatki bez zmian.

POWIAT SŁUBICKI

Słubice
Gmina nie przewiduje żadnych podwyżek. Mieszkańcy gminy mogą spać spokojnie.

Rzepin
Także tutaj mieszkańcy nie będą musieli rezygnować z jakichś zakupów, by mieć na podwyżki.

Ośno
Czy zmienią się stawki za wodę i ścieki, okaże się na początku marca, gdy rozpatrzony zostanie wniosek dotyczący nowej taryfy.

Cybinka
To kolejna gmina w powiecie, której mieszkańcy nie muszą martwić się podwyżkami. W związku z wejściem w życie przepisów, które pozwalają powierzyć gospodarkę odpadami własnej spółce komunalnej, gmina zamierza przekazać to zadanie dla ZUK Cybinka. Pozwoli to na utrzymanie opłat na niezmienionym poziomie.

Górzyca
Opłaty za wodę wzrosną do 2,64 za 1 m sześc. (było 2,57 zł), a za ścieki do 5,35 zł (dotychczas 5,21 zł).Podatek od mieszkań będzie wynosił 0,74 zł. Obniżony został podatek rolny. Ustalony będzie według średniej ceny skupu żyta wynoszącej 52,44 zł za kwintal.

POWIAT STRZELECKO-DREZDENECKI

Dobiegniew
Podatki pozostają na poziomie, jaki był w poprzednim roku.

Drezdenko
Średnio o 4 proc. wzrasta podatek od nieruchomości. Za grunty pod działalność gospodarczą będzie on wynosił 0,85 zł za 1 m sześc., za budynki mieszkalne – 0,74 zł, a za budynki używane przez przedsiębiorców – 20,19 zł.
Stawki za wodę, ścieki i opady pozostają bez zmian.

Stare Kurowo
Do końca lutego nie zmienią się stawki za dostarczaną wodę i odbiór ścieków.

Strzelce Krajeńskie
Nowe opłaty za wodę i ścieki będą od 1 kwietnia. Ustalane będą dopiero także nowe taryfy za wywóz śmieci.
Ucieszyć się mogą posiadacze czworonogów, bo gmina zrezygnowała z opłat za posiadanie psów.

Zwierzyn
Podatek od budynków mieszkalnych to 0,74 zł, a od 1 mkw. powierzchni budynku zajętego na działalność gospodarczą to 22,66 zł.

POWIAT SULĘCIŃSKI

Sulęcin
Wzrasta stawka za wodę (z 3,47 zł do 3,99 zł za kubik) oraz za ścieki (z 6 zł na 6,64 zł). Prawdziwie aptekarska różnica jest, jeśli chodzi o opłatę przyłączenie do sieci kanalizacyjnej. W zeszłym roku było to 232 zł. Teraz trzeba dorzucić do tego 20 gr.
Za 1 mkw. budynku mieszkalnego w Sulęcinie płaci się 0,58 zł.

Lubniewice
Nowa taryfa za wodę, ścieki i śmieci wejdzie w kwietniu. A jeśli chodzi o podatki, to w przypadku mieszkań stawka wynosi 0,74 zł/mkw., a w przypadku powierzchni zajętych przez przedsiębiorców – 21 zł/mkw.

Krzeszyce
Dopiero w sierpniu można spodziewać się zmian za wodę, ścieki i śmieci.
Podatek od 1 mkw. mieszkania to 0,73 zł, a od budynków zajętych na działalność gospodarczą – 21,69 zł.

Słońsk
Opłaty za wodę, kanalizację i odpady wejdą w lipcu.
Za 1 mkw. mieszkania podatek wynosi 0,60 zł. Przedsiębiorcy za metr płacą z kolei 21 zł.

Torzym
Wysokość podatków pozostaje bez zmian. Opłaty za wodę, ścieki, odpady – jeśli będą zmiany, to wejdą w kwietniu.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.