Łukasz Koleśnik

Co się dzieje w powiecie krośnieńskim?

Łukasz Koleśnik

KROSNO ODRZAŃSKIE

Na Matejki dalej ciemno

Już na początku zeszłego roku pisaliśmy o ciemności panującej w okolicach garaży przy ul. Matejki. Do tej pory mieszkańcy nie doczekali się nawet jednej lampy. - Przechodzi tędy bardzo wiele osób, a światła z okien bloków niewiele dają. Przydałaby się jakaś lampa dla przechodniów - mówi pan Marian.

Zwracają na to uwagę też radni. - Ten wniosek powtarza się często. Mieszkańcy proszą o doświetlenie okolicy garaży. Ponadto przydałoby się wyremontować ulicę pomiędzy blokami nr 3 i 5 - podkreśla Rafał Rogowski. Radny Marek Górski dodaje, że nawet istniejące lampy nie zawsze działają jak powinny. - Przy trójce i piątce nie było oświetlenia przez dwa tygodnie. Dodatkowo przydałoby się doświetlić przejście z ulicy Matejki do Obrońców Stalingradu - wymienia.

Burmistrz Marek Cebula przyznaje, że sprawa nie jest taka prosta. - Nastąpiła zmiana przepisów, która wprowadziła komplikacje. Teraz, aby postawić lampę, trzeba uzyskać pozwolenie na budowę oraz przygotować projekt budowlany - zaznacza. Dodaje, że są spore koszty, które gmina musiałaby ponieść, aby postawić jeden słup z żarówką.

- Staramy się sukcesywnie modernizować i uzupełniać oświetlenie. Przymierzamy się do programów związanych z gospodarką. Być może uda się w większej części gminy wymienić istniejące lampy na ledowe. Jednak programy nie zostały jeszcze ogłoszone - podkreśla burmistrz. - Co do przejścia między ulicami, to postaramy się postawić lampę dwuramienną.

GUBIN

Radni: To słaby budżet

Budżet na 2016 rok został zatwierdzony, choć nie bez zastrzeżeń niektórych radnych. - Uważam, że nie jest to budżet, na jaki zasługują mieszkańcy Gubina - uważa Mirosław Ro-giński. - Z punktu widzenia inwestycji jest to najgorszy dokument od kilku lat. Bardzo niski jest poziom wydatków na inwestycje. W 2016 roku przewidziano na nie 1 milion 310 tysięcy złotych. To jest 2,5 procent całego budżetu. Ilość środków finansowych przeznaczonych na inwestycje jest na poziomie małej gminy wiejskiej np. Bytnicy. Miasto, które nie inwestuje, nie rozwija się - podsumowuje radny.

Podobnie wypowiada się Halina Wojnicz. - Taka sytuacja ma miejsce drugi rok z rzędu. Tak naprawdę nie mamy wpływu na to co się zrobi w ciągu roku. Burmistrz ponownie zaprasza nas na spotkanie w marcu, gdzie omówimy możliwe inwestycje, ale zakładam, że znów z tego nic nie wyjdzie - mówi radna.

Jak tłumaczy to burmistrz?- Moglibyśmy w budżecie zapisać inwestycje na kilkanaście milionów złotych, ale tak naprawdę nie wiemy, na co uda się pozyskać pieniądze unijne - stwierdza Bartłomiej Bartczak. - Uważam, że powinniśmy w dokumencie zapisywać zadania, których jesteśmy pewni. W innym wypadku jest to oszukiwanie mieszkańców. Załóżmy, że zapisalibyśmy więcej inwestycji, ale nie dostalibyśmy dofinansowania. Wtedy mieszkańcy byliby mocno zawiedzeni - podkreśla burmistrz. - Programy ruszają i dopiero wtedy będziemy mogli wybierać.

KROSNO ODRZAŃSKIE

Uwaga, myśliwi będą płoszyć dziki

Mieszkańcy czekali i może doczekali się rozwiązania problemu z dzikami. W okolicach Marcinowic oraz ulic Jaskółczej, Świerczewskiego, Paderewskiego i Młyńskiej odbędzie się płoszenie zwierząt. Gmina uzyskała na to zgodę marszałka województwa. W sobotę, 9 stycznia, od godz. 9.00 do 15.00 specjalna firma z pomocą psów myśliwskich będzie przeczesywała teren. W tym czasie mieszkańcy powinni w miarę możliwości pozostać w domach oraz zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie i domowe. W tym samym czasie na wymienionych wyżej ulicach zostanie wstrzymany ruch kołowy.

POWIAT KROŚNIEŃSKI

Dla kogo darmowe porady prawne?

Zdarmowych porad mogą korzystać rodziny wielodzietne, młodzież do 26. roku życia, seniorzy powyżej 65 lat, osoby dotknięte klęską żywiołową bądź awarią. Dodatkowo po porady mogą zgłosić się osoby, korzystające z pomocy społecznej oraz weterani i kombatanci. Prawnicy urzędują w siedzibie starostwa (w poniedziałki i czwartki od godz. 13.00 do 17.00 i we wtorki, środy i piątki od godz. 11.00 do 15.00) oraz w filii powiatowego urzędu pracy w Gubinie (w tych samych godzinach).

KROSNO ODRZAŃSKIE

Spotkania jasełkowe w garnizonie
W poniedziałek, 11 stycznia, w Wojskowym Klubie Garnizonowym wystąpią szkolne grupy z jasełkami.

KROSNO ODRZAŃSKIE

Badminton znów na topie

Ostatnia edycja miała miejsce prawie dwa lata temu. Jednak zawody w badmintona wracają do łask. Kto okaże się najlepszy tym razem? Mistrzostwa w badmintona odbędą się w hali sportowo-widowiskowej 24 stycznia. Początek imprezy o godz. 10.00. W ostatniej edycji do rywalizacji przystąpiło 51 zawodników w różnych kategoriach. Sportowców podzielono na sześć grup. W szkołach podstawowych i gimnazjach oddzielnie rywalizowali chłopcy i dziewczęta. Grali też dorośli. Wśród najmłodszych najlepsi byli Izabela Połańska z Krosna Odrz. oraz Jakub Łokietko z Zielonej Góry. Wśród gimnazjalistów triumfowali Patrycja Homska ze Szprotawy (Joanna Mazur z Krosna zajęła 3 miejsce)oraz Jakub Janowski z Nowogrodu Bobrzańskiego. Wśród dorosłych najlepsi byli: Justyna Grzybek z Zielonej Góry oraz Ireneusz Żurek ze Świebodzina (krośnianie Agnieszka Rowi-ńska zajęła 3 miejsce, a Michał Bartoszewski - 2).

SOBOTA, 9 STYCZNIA

Siatkarze wracają do gry po przerwie

Gubin/Krosno Odrzańskie. A.Z. Iwaniccy, drugoligowa drużyna wraca na parkiet po świątecznej przerwie. Młodzi siatkarze pojadą do Międzyrzecza, aby zmierzyć się z tamtejszym Orłem. To właśnie z nimi krośnianie i gubinianie zdobyli na własnym boisku historyczny pierwszy punkt, urywając przeciwnikom dwa sety. Do zwycięstwa zabrakło niewiele, ale teraz będzie trudniej. Nasi drugoligowcy zagrają na terenie rywala, który jest zresztą bardzo skuteczny i w swojej grupie zajmuje czwarte miejsce, podczas gdy Iwaniccy wciąż okupują ostatnią pozycję. Trzymamy kciuki za nasz zespół.
a Międzyrzecz, sobotagodz. 18.00.

PONIEDZIAŁEK, 18 STYCZNIA

Co przygotowali dla dzieci na ferie zimowe?

Krosno Odrzańskie/Gubin. 18 stycznia Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim wspólnie z Centrum Artystyczno-Kulturalnym Zamek organizuje akcję Zimowa FERaJna. Potrwa ona do 29 stycznia. Oprócz przeróżnych warsztatów i zajęć sportowych, które odbędą się w Krośnie, dzieciaki będą miały okazję wyjechać, np. na basen albo do kina. Podobnie będzie w Gubinie. Dzieci, które zapiszą się na ferie organizowane przez miejscowy dom kultury, mogą liczyć na wycieczkę do Guben, ognisko z kiełbaskami w Dzikowie. bal przebierańców, zabawy plenerowe - żołnierski zwiad oraz jak w Krośnie Odrz. - wyjazdy do Cinema City. Wprzypadku Gubina zapisy trwają do 11 stycznia, czyli do poniedziałku, a całkowita odpłatność wynosi 140 złotych. Jeżeli chodzi o Krosno i okolice, to zapisy prowadzone są w poszczególnych szkołach.

SOBOTA, 30 STYCZNIA

Renata Przemyk wystąpi na Poetyckich Rubieżach

Gubin. Na początku roku Gubiński Dom Kultury we współpracy ze stowarzyszeniem PRO Gubin zamknie siódmą edycję coraz popularniejszego festiwalu Poetyckie Rubieże. Na finał udało się zaprosić Renatę Przemyk ze swoim albumem o nazwie „Acoustic Trio”. Wokalistka sprzedała już ponad 500 tys. egzemplarzy płyt. Wystąpi w głównej sali, o godz. 19.00.

Sala widowiskowa Gubińskiego Domu Kultury, sobota, godz. 19.00. Koszt biletu wynosi 30 złotych w przedsprzedaży, Można go zakupić w Gubińskim Domu Kultury lub bezpośrednio przed koncertem, jednak wtedy za wejściówkę trzeba zapłacić 40 zł.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.