Grażyna Mazurek

Co w prawie piszczy?

Co w prawie piszczy? Fot. 123rf
Grażyna Mazurek

Pani premier przyśpiesza z emeryturami. Niespodziewana podwyżka płacy minimalnej. Informacja ZUS o stanie konta. Opłacanie abonamentu rtv będzie „uszczelnione”.

* „Myślę, że do końca roku zostanie przyjęta ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego” – oświadczyła premier Beata Szydło na konferencji prasowej. Obecnie w Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w systemie emerytalnym. Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy przywracająca niższy wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – trafiła w marcu do specjalnej sejmowej podkomisji.

* Gabinet Beaty Szydło niespodziewanie zdecydował, że od 1 stycznia 2017 r. podniesie najniższe wynagrodzenie o 150 zł w porównaniu z tegorocznym, czyli wzrośnie ono z 1.850 zł do 2 tys. zł brutto.
To oznacza wyższą podwyżkę nawet od tej postulowanej przez związkowców (którzy starali się o 1.970 zł minimalnej pensji) i oczywiście także od pracodawców (którzy godzili się najwyżej na 1.900 zł). Podwyżka płacy minimalnej oznacza automatyczny wzrost minimalnej płacy godzinowej. To rozwiązanie ma gwarantować, że wynagrodzenia z umów zleceń nie będą znacząco odbiegały od przynajmniej minimalnego wynagrodzenia na umowach o pracę. Dotychczasowa propozycja to 12 zł za godzinę. Po podwyżce minimalnego wynagrodzenia do 2 tys. zł będzie to około 13 zł.

* ZUS rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Otrzyma ją każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., na którego koncie w ZUS zaewidencjonowano choćby jedną składkę.
Każdy adresat dowie się, ile zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po waloryzacji. Osoby, które pracowały przed 1999 r., będą miały wykazaną wysokość zgromadzonego kapitału początkowego.
Z listu ZUS ubezpieczony dowie się również, jak wysoka jest suma składek na subkoncie, w tym wysokość składek przekazanych do OFE.
Jeżeli adresat do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, ZUS wyliczy mu również hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach. Pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o kapitał, dotychczas zgromadzony na koncie emerytalnym. Druga to kwota, którą może otrzymać, pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i nadal odprowadzając składki w średniej wysokości. Trzeci wariant, obliczony w tym roku po raz pierwszy – to wysokość hipotetycznej emerytury należnej z konta i subkonta emerytalnego.

* W przyszłym roku będzie nadal obowiązywać opłata abonamentowa, ale mechanizm jej pobierania zostanie „uszczelniony” – zapowiedział wiceminister kultury Krzysztof Czabański.
Czabański nie zdradził szczegółów, zaznaczając, że pracują nad nimi eksperci. „Będziemy dążyć do tego, by opłata abonamentowa rzeczywiście była powszechna, to znaczy, żeby wszyscy, którzy korzystają z radia i telewizji, rzeczywiście uiszczali te 22,70 miesięcznie” – podkreślił wiceminister.

* Zaczyna się przegląd polskiego systemu emerytalnego.
W ramach przeglądu ZUS uruchamia specjalny adres e-mailowy: [email protected], pod który można kierować uwagi i propozycje dotyczące możliwych rozwiązań w ramach systemu emerytalnego. Finalna wersja raportu emerytalnego ma powstać we wrześniu. W październiku ma się nim zająć Rada Ministrów.

Grażyna Mazurek

Dziennikarz działu łączności z Czytelnikami

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.