Co w prawie piszczy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
AG

Co w prawie piszczy

AG

ZUS stara się przewidzieć, ile będzie dodatkowych wniosków o emeryturę. Doradcy emerytalni na razie w 10 placówkach. Prezes ZUS namawia do dłuższej pracy

* W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat
i mężczyzn do 65 lat. ZUS przeprowadził symulacje dotyczące wpływu dodatkowych wniosków związanych z nowymi przepisami.

Z analiz przeprowadzonych przez ZUS wynika, że w perspektywie 5 lat odnotowany zostanie wzrost wpływu wniosków emerytalno-rentowych. Największy prognozowany wpływ spodziewany jest w IV kwartale 2017 r. Przyjmuje się, że w tym czasie do ZUS-u może dodatkowo wpłynąć 331 tys. wniosków.

W kolejnych latach wpływ dodatkowych wniosków będzie stopniowo malał. W 2018 r. wyniesie 148 tys., w 2019 r. – 90 tys., w 2020 r. – 92 tys. i w 2021 r. – 54 tys.
Szacuje się, że liczba złożonych wniosków w IV kwartale 2017 r. będzie o 24 proc. wyższa od średniej z kwartałów w 2016 r. Wzrost liczby wniosków, które trafią do obsługi oddziałów Zakładu będzie zróżnicowany i wyniesie od 15 do 34 proc.

* Kolejna wiadomość związana z obniżeniem wieku emerytalnego: rozpoczął się pilotaż projektu doradcy emerytalnego ZUS. Zakład w dwóch swoich oddziałach sprawdza rozwiązanie, które wkrótce wejdzie w życie w całym kraju. Pilotaż obywa się w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom (w sumie 10 placówek).

Jak już informowaliśmy, od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość ich emerytury, a dodatkowo wyliczy na kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, aby cieszyć się z wyższego świadczenia.

W celu skorzystania z usług doradców emerytalnych w wybranych placówkach należy na dyspenserze/
biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. – Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski będzie można już składać 1 września. ).

* Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” wypowiedziała się na temat przyszłości systemu emerytalnego w Polsce.

„Wszystko wskazuje na to, że pozostaniemy przy systemie zdefiniowanej składki na długie lata. Trzeba odpowiedzialnie informować obywateli, że wysokość emerytury w tym rozwiązaniu zależy od zgromadzonego kapitału. Im dłużej będziemy pracować i później przejdziemy na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Trzeba przyzwyczaić obywateli do przeliczeń i sprawdzania swojej sytuacji” – powiedziała Gertruda Uścińska.a

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.