Co w prawie piszczy

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Grażyna Mazurek

Co w prawie piszczy

Grażyna Mazurek

Minimum godzinowe coraz bliżej. Będą ograniczenia w egzekucji z emerytur. Tysiące e-zwolnień trafiły już do ZUS. Konkurs „Seniorzy w akcji”.

Od 1 lipca br. obowiązywać ma minimalna stawka godzinowa, która wyniesie 12 zł dla umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług. Projekt nowelizacji ustawy znajduje się obecnie w Rządowym Centrum Legislacji.

Kwota 12 zł ma na celu ujednolicenie sytuacji osoby zatrudnionej na umowę o pracę, która otrzymuje minimalne wynagrodzenie oraz osoby zatrudnionej na umowę zlecenia. Jeżeli ta ostatnia wypracuje tę samą liczbę godzin, co osoba zatrudniona na pełnym etacie, wynagrodzenie otrzymają na podobnym poziomie.

Nowe przepisy nałożą też więcej obowiązków na pracodawcę. Czas pracy osób zatrudnionych na umowy zlecenia będzie ewidencjonowany.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest już po pierwszym czytaniu; sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny skierowała go do dalszych prac w podkomisji sejmowej. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniował wcześniej w tej sprawie, kwota wolna powinna gwarantować pozostawienie świadczeniobiorcy minimum dochodu, niezbędnego do zaspokojenia jego podstawowych potrzeb.

Do wystawiania elektronicznych zwolnień potrzebne jest konto na platformie usług elektronicznych ZUS.

Większość danych do wypełnienia formularza e-ZLA jest automatycznie pobierana z systemu ZUS; system weryfikuje także wpisy wprowadzane przez lekarza, co nie pozwala na pomyłki, np. podpowiada numer statystyczny choroby. Lekarz nie musi już - jak przy papierowej wersji - przesyłać zwolnień do ZUS i przechowywać drugiej kopii. Pracodawca, który otrzymywał papierowe zwolnienie w czasie do 7 dni od wystawienia, teraz - w wersji elektronicznej - dostaje je natychmiast, bez pośrednictwa chorego.

Konkurs realizowany jest w formule inkubatora - poprzez cykl warsztatów, wizyt studyjnych i dzięki wsparciu trenerów, uczestnicy będą mieli okazję dopracować pomysły zgłoszone do konkursu i zdobyć wsparcie finansowe w wysokości od 6 do 12 tys. zł. Ze środków konkursu zostanie przyznanych ok. 33-35 dotacji na realizację przedsięwzięć, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, włączają je w dialog i współpracę z samorządem lokalnym, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

Żeby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, dostępny na stronie: www.formularz.seniorzywakcji.pl. Składanie listów intencyjnych do 17 marca 2016.

Grażyna Mazurek

Dziennikarz działu łączności z Czytelnikami

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.