Co wolno, czego nie? Sprawdź nowy regulamin cmentarza w Gorzowie

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Co wolno, czego nie? Sprawdź nowy regulamin cmentarza w Gorzowie

Jarosław Miłkowski

Zostają opłaty za wjeżdżanie z nagrobkiem na cmentarz. Żeby posadzić krzew czy drzewo, trzeba będzie mieć zgodę. Co jeszcze jest w nowym regulaminie cmentarza komunalnego?

- Popieram wchodzenie na cmentarz z psem, ale tylko, jeśli to pies przewodnik. Sama mam psa, ale na cmentarz bym go nie zabrała. To nie jest park, tylko miejsce zadumy – uważa nasza Czytelniczka Justyna.

Komentuje nowy regulamin cmentarza przy ul. Żwirowej. Został uchwalony w piątek podczas sesji rady miasta.

Jak tłumaczy nam Agnieszka Kuźba, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego, poprzedni regulamin trzeba było zmienić, bo Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał go za niepoprawny.

W poprzednim regulaminie był m.in. wyraźny zakaz wchodzenia na cmentarz z psami. Teraz zapis się nieznacznie zmienił.
- Będzie dozwolone korzystanie z psów, ale tylko z psów przewodników. To wcześniej było niedookreślone – mówi dyrektor Kuźba.
Co jeszcze się zmienia? W regulaminie pojawił się zapis: zabrania się na terenie cmentarza samowolnego sadzenia drzew i krzewów wokół grobów.

Godziny otwarcia cmentarza komunalnego pozostają bez zmian. Do 31 października to 7.00 - 21.00.
Jarosław Miłkowski Godziny otwarcia cmentarza komunalnego pozostają bez zmian. Do 31 października to 7.00 - 21.00.

- Chodzi o uniknięcie nasadzeń, które mogą przyczynić się np. do uszkodzeń pomników przez bardzo silnie rozbudowany system korzeni. To działanie w sprawie, a nie zakaz i ograniczenie – mówiła nam jeszcze przed przyjęciem nowego regulaminu rzecznik magistratu Ewa Sadowska.

- Aby posadzić krzew lub drzewo na cmentarzu, należy podejść do biura administratora nekropolii i ustalić szczegóły planowanego nasadzenia. Biuro otwarte jest w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę od 7.00 do 15.00, a we wtorek od 7.00 do 16.30 – informują urzędnicy.

Dyrektor Kuźba wyjaśnia, że osoba, która ma prawo do grobu, ma tylko prawo do ziemi, w której jest pochówek. – Wszystko, co jest w pobliżu dookoła, jako grunt jest własnością miasta – mówi urzędniczka.

Co jeszcze warto odnotować, jeśli chodzi o regulamin?

Osoby niepełnosprawne i te, które ukończyły 70 lat, mogą wjechać na cmentarz samochodem. Tak jest w określonych godzinach. Od poniedziałku do soboty od 7.00 do 10.00 oraz od 14.00 do 15.00 (we wtorek ta możliwość jest nawet do 16.30). Wystarczy pokazać uprawnienie osobie, która zawiaduje szlabanem przy bramie.
Rozczarowani muszą być za to ci, którzy liczyli, że w nowym regulaminie nie będzie już opłat za wjazd budowlańców na cmentarz. Arkadiusz Mazurek, który robi nagrobki, mówi że zdarza mu się nasłuchać gorzkich słów od klientów, złych że trzeba ponosić opłaty za wjazd.

Już nasza pierwsza informacja o nowym regulaminie wywołała dyskusję na Facebooku. Jakie jest Wasze zdanie? Piszcie, komentujcie!

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.