Alicja Kucharska

Co z wielkim parkiem miejskim? Budowa jest coraz bardziej realna

- Życzyłabym sobie, by na terenie takiego parku powstały place zabaw czy też ławki - mówi mieszkanka Magdalena Benedyk Fot. Alicja Kucharska - Życzyłabym sobie, by na terenie takiego parku powstały place zabaw czy też ławki - mówi mieszkanka Magdalena Benedyk
Alicja Kucharska

Pojawiła się szansa na zdobycie pieniędzy i stworzenie parku w Dolinie Strugi Świebodzińskiej

„Park miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej” to projekt, który powstał już w 2011 roku. Od tego czasu o parku jedynie mówiono. Bo nie było możliwości, by pozyskać dofinansowanie na wykonanie zadania, które wyceniono na ponad 20 milionów złotych. Teraz pojawiła się jednak szansa na zdobycie funduszy.

- W związku z ogłoszonym konkursem, złożyliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje inspektor Małgorzata Czaplińska z wydziału budownictwa i zamówień publicznych urzędu miejskiego. Gmina może ubiegać się o pieniądze w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z działania „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.

Projekt uwzględnia zagospodarowanie całego terenu błoni.

- Wstępem do wykonania tej inwestycji było stworzenie ciągu tzw. pieszo-rowerowego na Alei 700-lecia. Był to koszt około 1 mln zł, zaś cały projekt to ponad 20 milionów - uzupełnia Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza. Gmina może ubiegać się o 85 proc. kosztów całej inwestycji.

Park ma zajęć powierzchnię ponad 7 hektarów. I jest od dawna oczekiwany przez mieszkańców miasta. Dzięki tej inwestycji stan jakości środowiska miejskiego ma sie znacznie poprawić.

- Od lat o tym słyszymy, ale czy to realne? - mówi mieszkanka Agnieszka Jakimowicz. -Przydałby się park, bo brakuje nam takich zielonych miejsc. Park Chopina jest spisany na straty i pozostaje jeden mały parczek w centrum, znajdujący się obok ruchliwej ulicy. To nie jest miejsce na zabawę z dziećmi.

- Brakuje miejsc dla rodzin z dziećmi, przyjaznych i bezpiecznych - komentuje Magdalena Benedyk, którą spotkaliśmy w okolicy świebodzińskich błoni na spacerze ze swoim dwuletnim synkiem Kubą.

- Życzyłabym sobie, by na takim terenie powstały place zabaw z atrakcyjnymi urządzeniami, ale też ławki, lapy, śmietniki - dodaje kobieta. -

Projekt parku miejskiego - Dolina Strugi Świebodzińskiej powstał pięć lat temu, natomiast dopiero teraz pojawiła się okazja, by zdobyć na jego realizację pieniądze.

- Wpisujemy się w założenia programu i spełniamy kryteria formalne - podkreśla Małgorzata Czaplińska.

Najważniejszym założeniem jest tworzenie terenów zielonych, ale - zgodnie z projektem -powstanie również staw z fontanną, alejki, mostki, chodniki i ścieżki rowerowe, zielone miejsca odpoczynku, czyli tak zwane strefy relaksu. W planach jest stworzenie murawy wypoczynkowej czy placów zabaw zarówno dla dzieci starszych, jak i młodszych. Na planach zagospodarowania parku można też zauważyć projekty altan, które mogą być świetnym miejscem do wypoczynku nawet w deszczowe dni.

- Park by się przydał, bo w mieście brakuje takich miejsc - mówią świebodzinianie

Bliżej ulicy Konarskiego, w miejscu, w którym odbywają się miejskie imprezy, powstanie amfiteatr. Natomiast przy Alei 700-lecia pojawiłyby się: plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna.

- Liczymy że się uda, ale mamy na uwadze fakt, że projekt kierowany jest raczej do większych miast - dodaje M. Czaplińska.

Przy okazji projektu uda się zrealizować to, o czym mieszkańcy mówią i apelują już od dłuższego czasu- uporządkować polną drogę łączącą ulicę Świerczewskiego i Aleję 700-lecia.

- To przejście na skróty, z którego obecnie korzysta wielu mieszkańców, ale ta przeprawa do łatwych nie należy - mówi jeden z mieszkańców Świebodzina, pan Jacek. - Bo po obfitych opadach deszczu trzeba liczyć się błotem, bagniskiem i licznymi kałużami.

-Cieszy mnie to, bo Aleja 700-lecia to długi odcinek łączący osiedle Widok z centrum - dodaje Justyna Galor. - Przyda się taka przystań, szczególnie latem, bo przechodzi tędy mnóstwo osób.

Rozstrzygnięcia konkursu można spodziewać się wiosną. - Bez zewnętrznych funduszy możemy realizować tę inwestycję tylko etapami - podsumowuje zastępca burmistrza, Krzysztof Tomalak.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.