Co zmieni Przemysłówka?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Co zmieni Przemysłówka?

Jarosław Miłkowski

Ożywienie wieżowca Przemysłówki w Gorzowie i stworzenie deptaka w centrum to więcej pieszych w mieście. Więcej pieszych oznaczać ma mniejszy ruch samochodów. Gdzie będziemy zatem parkować?

Pomiędzy wieżowcem a ul. Jagiełły może być wjazd do parkingu podziemnego, a przy ul. Cichońskiego ma powstać parking wielopoziomowy. - Może nawet to i fajnie, że będzie deptak oraz kino czy sala na koncerty. Tylko, jak się do nich dotrze i gdzie zaparkuje auto. Już dziś jest problem z zaparkowaniem - zastanawia się Roman Tuderek z Górczyna. Pytanie stawia nie bez powodu.

W ostatni piątek prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podpisał umowę na zakup wieżowca po Przemysłówce. Miasto chce w nim zrobić m.in. centrum dla księgowości gorzowskiej oświaty. Niewykluczone, że do wieżowca przeniosą się też niektóre wydziały magistratu. Ma tu pracować co najmniej 150 osób. Część z pewnością będzie przyjeżdżała do pracy samochodami. Autami przyjeżdżać będą też tutaj zwykli mieszkańcy. I to nie tylko ci, którzy będą musieli załatwić sprawę w biurowcu. Do części, w której kiedyś był bank ma zostać przeniesiony Miejski Ośrodek Kultury (dziś jest on przy ul. Pomorskiej i jest w nim m.in. kino 60 Krzeseł) lub Miejskie Centrum Kultury (teraz główna jego siedziba jest przy ul. Drzymały, a na koncerty do sali potrafi przyjść niekiedy kilkaset osób). Wiele z tych osób będzie chciało zaparkować.

Auta nie będzie można zostawić np. przy ul. Sikorskiego koło katedry. Już w przyszłym roku miasto chce od skrzyżowania z Chrobrego po wyjazd z ul. Pionierów zrobić bowiem deptak. Gdzie zatem będzie można zostawić auto? I jak plany miasta na wieżowiec w centrum oraz deptak wpłyną na ruch w mieście?

O pomysłach na rozwiązanie problemu z parkowaniem opowiada nam Dariusz Górny. - Jedno z miejsc na parkingi jest już wytypowane. To teren przy ul. Cichońskiego, za Zakładem Utylizacji Odpadów, czyli dzisiejszym Inneko - mówi Górny. W tym miejscu ma szansę stanąć parking wielopoziomowy. Będzie potrzebny, bo projekt remontu głównego budynku magistratu zakłada, że tam, gdzie dziś jest ulica Herberta, powstanie plac, który będzie niedostępny dla samochodów. To właśnie od tej strony będzie główne wejście do odnowionego i połączonego z byłą komendą policji urzędu.

Kolejne rozwiązania? Przy wieżowcu Przemysłówki jest parking o pow. około 1000 mkw. Nie ma jednak szans, by zaparkowało przy nim np. 50 samochodów. Jak zatem rozwiązać problem z parkowaniem? - W tym miejscu mógłby powstać parking podziemny. Wjeżdżałoby się do niego z prawoskrętu z ul. Jagiełły, z tyłu za Śfinsterem - objaśnia nam architekt miejski.
Miasto będzie też chciało przekonać mieszkańców do tego, by coraz częściej zaczęli korzystać z parkingu przy filharmonii. Urzędnicy zdają sobie jednak sprawę, że kierowcy, niekoniecznie chcą z niego korzystać. Rozważają więc stworzenie kolejnego większego parkingu w okolicach dworca (konkretnej lokalizacji jeszcze nie ma).

Miasto nie ma jeszcze projektów parkingów. Najbardziej realny jest ten przy ul. Cichońskiego Może powstać za 2-3 lata. Remont biurowca ma ruszyć w 2017 r. Potrwa 10 miesięcy.

Co wiesz o Przemysłówce

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.