Co zmieni się w szkole od września?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Katarzyna Domagała-Szymonek

Co zmieni się w szkole od września?

Katarzyna Domagała-Szymonek

Za nieco ponad dwa tygodnie początek nowego roku szkolnego. Jakie zmiany czekają na uczniów?

Niecałe trzy tygodnie pozostały do rozpoczęcia roku szkolnego. Tradycyjnie już uczniów, rodziców i nauczycieli czeka sporo nowości. Ale to dopiero przedsmak przed rewolucją, jaka zbliża się do szkół. Oto pięć rzeczy, które zmienią się w oświacie we wrześniu 2016 roku.

Pierwsza klasa obowiązkowa od 7. roku życia

Podniesienie wieku rozpoczęcia nauki w szkole było jednym z postulatów wyborczych PiS. W efekcie od września obowiązkowo w szkolnych ławkach znów zasiądą dzieci w wieku 7 lat. Z kolei dzieci 6-letnie otrzymały prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie, o ile w roku poprzedzającym korzystały z wychowania przedszkolnego. Jeśli nie, to rodzice chcący zapisać je do szkoły muszą przedstawić opinię z poradni psycholo¬giczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki.

Darmowe podręczniki dla kolejnych roczników uczniów

W klasie I i II dzieci korzystać będą z bezpłatnego pod-ręcznika ze szkoły. Placówka otrzyma też dotację na zakup materiałów ćwiczeniowych. W klasie III obowiązywać będzie podręcznik zapewniony przez MEN lub szkoła otrzyma dotację na zakup podręcznika. Rodzice nie muszą martwić się również o zakup materiałów edukacyjnych do nauki języka obcego i ćwiczeniówek. Uczniowie IV klasy podręczniki mają otrzymać ze szkoły, dotowany będzie zakup ćwiczeniówek do poszczególnych przedmiotów. W piątej klasie obowiązywać będzie dotacja na podręczniki lub materiały edukacyjne oraz dotacja do ćwiczeniówek. W gimnazjum podręczniki i materiały edukacyjne szkoła zapewni uczniom I klasy. Rodzice zwolnieni będą też z zakupu ćwiczeniówek. Zaś w II klasie obowiązywać będzie dotacja na zakup podręczników i ćwiczeniówek.

Szóstoklasiści w kwietniu nie będą pisać sprawdzianu szóstoklasisty

To efekt reformy oświaty. Pieniądze, które przeznaczano na organizację sprawdzianu, trafią do maturzystów. Ci zyskają prawo do odwołania się od wyniku matury do Komisji Arbitrażowej.

Zmiany w sklepikach

Po roku ścisłej diety w szkołach resort zdrowia złagodził przepisy dotyczące żywienia uczniów. Do szkolnych sklepików wrócą drożdżówki (z obniżoną zawartością tłuszczu), lekko słodzone jogurty czy majonez jako dodatek do sosów i kanapek. Uczniowie będą mogli kupić kawę. Także szkolne kucharki odzyskały sporo swobody. Będą mogły dodawać dwie łyżeczki cukru na szklankę.

Nauczyciele bez godzin karcianych

Dotychczas pedagodzy musieli pracować o godzinę (w szkołach średnich) lub dwie (w podstawówkach i gimnazjach) więcej niż wynosiło ich pensum (pozostały czas mogą poświęcać na przygotowywanie się do zajęć). Nie dostawali za to dodatkowego wynagrodzenia. Podczas godzin karcianych organizowali m.in. zajęcia wyrównawcze. Choć nauczyciele byli za zniesieniem godzin, to zapis, jaki znalazł się w ustawie, nie zadowala ich. Związki zawodowe obawiają się, że w praktyce oznacza to dla nich dużo więcej pracy. Ich zdaniem nowe przepisy nie są precyzyjne. Alarmują, że po zmianie może okazać się, że zamiast 20 czy 19 godzin pracy z uczniami, w szkole będą spędzać 40 godzin.

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.