Czas na parki, muszą też odzyskać blask

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
redakcja Gazety Lubuskiej

Czas na parki, muszą też odzyskać blask

redakcja Gazety Lubuskiej

Remont? Do tej pory zawsze dotyczył wieży, pałacu, kamienicy. Najwyższy czas zająć się zaniedbanymi przez lata lubuskimi parkami...

Zaniedbane parki są w każdym mieście. I choć można się w nich przewrócić od wystających korzeni, śmieci, mieszkańcy i tak chętnie z nich korzystają. - No wreszcie, myślałam, że się nie doczekam - mówi Teresa Nowacka na wieść, że nie tylko Dolina Gęśnika, Park Tysiąclecia w Zielonej Górze zmienią się nie do poznania.

Cieszą się mieszkańcy Krosna, bo ich piękny Park Tysiąclecia ma tyle możliwości, które nie są wykorzystywane. Z nadzieją na lepsze jutro dla zieleni patrzą też mieszkańcy Świebodzina. Krosno Odrzańskie ma ambitne plany, jeśli chodzi o rewitalizację parku. - Przebudowana zostanie m.in. ul. Czarneckiego. Jezdnia będzie poszerzona, podobnie jak przejście dla pieszych, a wzdłuż odcinka powstaną miejsca parkingowe - wyjaśnia wiceburmistrz Grzegorz Garczyński.

Zapewnia również, że każdy mieszkaniec oraz turysta, który będzie się poruszał tą drogą, z daleka będzie widział wieżę kościoła św. Jadwigi. To oznacza, że wzgórze zostanie „oczyszczone” i widok z promenady na Odrę będzie o wiele bardziej imponujący. Dokumentacja już jest gotowa. Dokładne koszty będą znane po przetargu. Ale można jednak śmiało zakładać, że inwestycja pochłonie kilka milionów złotych.

Od lat powraca też temat zagospodarowania świebodzińskich błoni, czyli dużego terenu nieopodal centrum. Za początkowy etap inwestycji uznaje się remont alei 700-lecia. - Pewne elementy, jak aleja czy parking zostały wykonane. Może przeprowadzić by tę inwestycję etapami? - zastanawia się Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza Świebodzina. - Myślę, że warto by się było zastanowić nad połączeniem ulicy Świerczewskiego z aleją 700-lecia. Chodzi tamtędy bardzo dużo osób, to strategiczny odcinek.

O rewitalizacji głośno mówi się też w Łagowie. Swym zasięgiem miałaby objąć centrum, wstępnie obszar pomiędzy Bramą Polską a Bramą Marchijską. Na ten rok zabezpieczono w budżecie 25 tys. złotych na przygotowanie dokumentacji. Przy zamku znów miałby się pojawić stary bruk, a w parku stylowe lampiony, ławki, promenady.

Wiele się ma zmienić w Zielonej Górze, dzięki różnym unijnym funduszom miasto chce odnowić Park Tysiąclecia (z tężnią), Piastowski, Dolinę Gęśnika, park w Zatoniu... Zmienić się ma zieleń także w centrum. Jak mają te miejsca wyglądać? Trwają w tej sprawie konsultacje społeczne. Zdania są podzielone i trudno będzie wszystkich zadowolić. Jedno jest pewne, zaniedbane stare parki odmłodnieją.

redakcja Gazety Lubuskiej

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.