Czas nie jest do złapania - nowa wystawa we wschowskim muzeum

Czytaj dalej
Eliza Gniewek-Juszczak

Czas nie jest do złapania - nowa wystawa we wschowskim muzeum

Eliza Gniewek-Juszczak

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza w środę na wernisaż wybitnego mieszkańca Wschowy. Eugeniusz Get Stankiewicz niestety już nie żyje, ale pozostawił niezwykłe prace.

Dla nas to naprawdę wyjątkowa wystawa. Pokażemy prace Eugeniusza Geta Stankiewicza, które zostaną w naszym muzeum. Śmiało możemy powiedzieć, że jest to kolekcja prac profesora – podkreśla Marta Małkus, dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej. – Mało kto wie, że artysta znany, jako grafik, również malował. W 2015 r. ze środków własnych zakupiliśmy dwa obrazy olejne artysty, na których zobaczyć można wschowski rynek i kościół w Przyczynie Górnej. Z naszej wiedzy wynika, że żadne muzeum w Polsce nie posiada obrazów tego artysty – dodaje M. Małkus.

Dyrektorka muzeum podkreśla, że wielką radością dla instytucji i dla wielu mieszkańców Wschowy, którzy pamiętają zmarłego przed pięciu laty twórcę, było przyznanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcia na projekt „Budowanie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej – twórczość Geta Stankiewicza”. Dzięki przyznanym 50 tysiącom zł, środkom gminy i własnym udało się kupić 60 prac. – Nasze marzenia nie do końca się spełniły – mówi jednak pani dyrektor. Okazuje się, że w rękach brata artysty są dzieła, które muzeum chciałoby mieć u siebie. Muzealnicy mają nadzieję na cierpliwość brata, Janusza Stankiewicza i liczą, że poczeka on na moment, w którym muzeum znów zdobędzie pieniądze, aby móc dokonać kolejnych zakupów. – Tak jak we Wrocławiu znany jest domek miedziorytnika (kamienica, którą artysta wyremontował i stworzył w niej swoją pracownię – przyp. red.), tak też my chcielibyśmy, aby we Wschowie w kamieniczce na rynku była stała wystawa prac Geta Stankiewicza. Chcemy budować świadomość mieszkańców i turystów. Tutaj we Wschowie zaczęła się twórczość artysty – podkreśla Marta Małkus.

„Inspiracją do tytułu wystawy są słowa: „Czas przez nikogo niezłapany i nie do złapania” wypowiedziane przez Geta Stankiewicza, określające moment, kiedy czuł się najszczęśliwszy, kiedy rysował i rytował, gdy dawno już wszystko wymyślił. Taka „bezmyślność” owocowała starannymi grafikami, równymi dziełom największego mistrza renesansu – Albrechta Dürera” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Eugeniusz Józef Stankiewicz był wybitnym miedziorytnikiem i jednym z twórców polskiej szkoły plakatu. W 1959 roku 17-letni Get wziął udział w dwóch wystawach - wiosną w Zielonej Górze, a jesienią we Wschowie. Po maturze przeniósł się do Wrocławia, gdzie żył i tworzył aż do śmierci w 2011 roku.

Więcej wydarzeń w Muzeum Ziemi Wschowskiej na portalu instytucji.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.