Czeka na nich... Afryka

Czytaj dalej
Fot. TL Starościn
Renata Hryniewicz

Czeka na nich... Afryka

Renata Hryniewicz

10 uczniów Technikum Leśnego w Starościnie pojedzie sadzić lasy do Portugalii. Jeśli sprawdzą się w Portugalii, uczniowie pojadą zalesiać i grodzić Saharę.

Wielka Zielona Ściana, tak nazywana jest inicjatywa zalesienia 7 tys. km pustyni w Afryce. W ciągu kilku dni wiele hektarów pustyni zamienia w przyszły las. Akcja trwa już kilka lat i jeździ tam młodzież z całego świata.

Czuwa Pasquale Policastro

Do akcji wkrótce mogą dołączyć uczniowie rzepińskiego technikum leśnego. - To pomysł Pasquala Policastro, znanego profesora Uniwersytetu Szczecińskiego i po części mój - mówi Sławomir Wencel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Doszliśmy z profesorem do wniosku, żeby włączyć w akcję młodzież ze szkoły leśnej w Rzepinie. Dlaczego? Bo to młodzież, że tak powiem po „fachu”, która to robi na co dzień , ale także po to, żeby otworzyć im oczy na inny świat. Afryka jednak nie jest w tej chwili bezpiecznym miejscem na naukę, więc na razie pojadą do Portugalii, jak już nabiorą doświadczenia, prawdopodobnie ruszą na Saharę - mówi S. Wencel.

- 8 lutego wylatujemy z Berlina do Porto, tam będziemy zalesiać pogorzelisko Parku Narodowego. Pojedzie 10 uczniów z drugich i trzecich klas. Jestem pewien, że inni będą się mogli od nas uczyć - mówi z dumą Andrzej Jankowski. Swojego zadowolenia nie kryje dyrektor technikum. - Chcemy pokazać, że leśnicy to prawdziwi ekolodzy i nie boimy się wyzwań. Uczniowie na pewno spiszą się doskonale i przyniosą chlubę naszej szkole - mówi Przemysław Jarosik, dyrektor.

Dlaczego Rzepin?

- Propozycja powstała po odwiedzinach profesora Pasquale Policastra, który był pełen podziwu dla naszych uczniów. Ich samodyscyplina, wydajność i ciężka praca zaowocowały. Mówił nawet, że mogliby być instruktorami. Bardzo mu się podobały grodzenia, które robiliśmy na praktykach i chce byśmy takie robili na Saharze - mówi A. Jankowski.

Uczniowie do Portugalii jadą na tydzień, potem odwiedzą szkołę uczniowie z Portugalii. - Bardzo się cieszę, że jestem wybrana spośród tak dużej ilości uczniów. Jedziemy zrobić coś dla świata i chcemy się pokazać z jak najlepszej strony, bo jesteśmy dziesiątką wybraną spośród 20 uczniów w Polsce, którzy jadą - podkreśla Karolina Staszak, uczennica II kl. TL.

Z rzepińskimi uczniami pojedzie 5 studentów z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz 5 uczniów XI Liceum w Szczecinie.

Renata Hryniewicz

Moje działania reporterskie skupiają się na terenie powiatu słubickiego i sulęcińskiego. Szukam tu ludzi, miejsc, wydarzeń, o których warto pisać i je pokazywać. Szukam tematów, które niosą jakiś przekaz, pokazują ciekawe działania, ale także takich, w których poprzez nagłośnienie mogę pomóc rozwiązać problem. Zawsze staram się dociec prawdy wysłuchując różnych wariantów, jeśli chodzi o spór – wysłuchuję i opisuję obie strony. Staram się, żeby Czytelnik sam ocenił, po której stronie leży prawda. Można zgłosić mi każdy temat, każdy problem, każdą inicjatywę.
Jestem zawsze blisko ludzi i staram się spotykać z nimi osobiście, by ocenić sytuację, a w temacie ująć także emocje. Lubię pisać o ludziach i ich przeżyciach, pokazywać to, co w moim rejonie dzieje się dobrego, ale nie uciekam od spraw kontrowersyjnych, o czym nie raz przekonali się moi Czytelnicy.
Jestem optymistką i nigdy się nie załamuję. Wierzę, że zawsze jest jakieś wyjście. Lubię dobry żart i ludzi wesołych z pozytywną energią. Nie znoszę smutasów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.