Czekają nas zimne dni i nocne przymrozki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Czekają nas zimne dni i nocne przymrozki

Czesław Wachnik

Rozmowa Gazety Lubuskiej: - Nie mam dobrych wiadomości dotyczących pogody - mówi Przemysław Szrama, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Przed nami weekend, sobota i niedziela. Czego możemy się spodziewać w pogodzie?
Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Sobotni poranek będzie chłodny z temperaturami w granicach 2 - 4 stopni Celsjusza. W dzień możemy się spodziewać zachmurzenia umiarkowanego, a po południu nawet dużego. Zapowiadane są przelotne opady deszczu, a temperatury maksymalne wyniosą w granicach 11-13 stopni Celsjusza, co przy wietrze w porywach do 50 km/h może dodatkowo dodawać poczucia chłodu. Wiatr powieje z kierunku zachodniego. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę możemy się spodziewać nawet przygruntowych przymrozków do minus 1 stopnia Celsjusza. Jeśli chodzi o niedzielę, to tu przewidujemy zachmurzenia duże, z przejaśnieniami, ale też przelotnymi opadami deszczu. A temperatury maksymalne w granicach 10 - 11 stopni Celsjusza. Wiatr - w przeciwieństwie do soboty - ma być słaby i umiarkowany.

A jak będzie wyglądał zbliżający się tydzień?
Też nie mam dobrych wiadomości. Przez cały tydzień spodziewamy się zimnych poranków, z temperaturami od zera do 3 stopni Celsjusza. Możliwe są też przygruntowe przymrozki do minus 1 stopnia Celsjusza. W pierwszej połowie tygodnia, a więc do środy maksymalne temperatury wyniosą w granicach 9-11 stopni Celsjusza. Natomiast od czwartku spodziewamy się nieco wyższych temperatur, maksymalne w granicach 12-15 stopni Celsjusza. Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na noce. Rozpoczęła się wegetacja roślin, sadzimy kwiaty i warzywa, a spodziewamy się przygruntowych przymrozków do minus 1, a nawet minus 2 stopni Celsjusza. Należy o tym pamiętać.

Ocieplenia nie widać. Dlatego zarówno najbliższy weekend, jak też zbliżający się tydzień będą raczej zimne i deszczowe

Wiele osób już planuje, co będzie robiło w majowy weekend. Niektórzy chcą wyjechać chociażby nad Bałtyk, inni myślą o grillowaniu na działce. Jaka będzie wtedy pogoda?
Jeśli chodzi o prognozy na tak długi okres, to z zasady w tej sprawie się nie wypowiadamy. Skupiamy się na prognozach maksimum 7 dniowych. Tym bardziej, że te długoterminowe są najczęściej zagrożone dużym błędem. I zamiast pomagać, wprowadzają w błąd. Mogę powiedzieć jedynie, że najpewniej majowy weekend będzie też zimny. Nie widać żadnych przesłanek nadchodzącego ocieplenia.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.