Piotr Subik

„Czer” bez stalinowskiego wyroku

Major Szewczyk, rodem spod Oświęcimia, był żołnierzem PSZ na Zachodzie i powojennego podziemia Major Szewczyk, rodem spod Oświęcimia, był żołnierzem PSZ na Zachodzie i powojennego podziemia
Piotr Subik

Pamięć. Dopiero po 71 latach sąd unieważnił wyrok skazujący cichociemnego Piotra Szewczyka za antykomunistyczną działalność w podziemiu

Ponad siedem dekad trzeba było czekać na unieważnienie wyroku wydanego przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na Piotra Szewczyka, ps. Czer, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Postanowienie w tej sprawie kilka dni temu odebrała jego siostra, 91-letnia Zofia Zużałek, mieszkanka Niemodlina na Opolszczyźnie.

- On sam nie doczekał wolnej, niepodległej Polski, za którą tylu Polaków oddało życie. I w której sprawiedliwości dziejowej wobec niego stało się zadość - zauważa dr Adam Cyra, były wieloletni historyk w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, autor książki o Piotrze Szewczyku zatytułowanej „Cichociemny z Babic”.

Czytaj więcej:

 • Nowy etap w życiu Piotra Szewczyka
 • Zemsta czerwonych
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.