Częściej wsiadamy do pociągów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Mateusz Mazur

Częściej wsiadamy do pociągów

Mateusz Mazur

W ciągu trzech miesięcy Przewozy Regionalne zanotowały 80-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według szefostwa Przewozów Regionalnych wpływ na spory wzrost liczby chętnych na podróże koleją mają między innymi tańsze bilety, nowe taryfy i coraz nowszy tabor.

- Podróżować szybko, tanio i komfortowo. Tego oczekują mieszkańcy województwa. Dla-tego cały czas pracujemy nad wzmocnieniem naszej oferty i na bieżąco weryfikujemy efekty - mówi Waldemar Bachmatiuk, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Przewoźnik podkreśla, że obowiązków i pracy jest teraz dwa razy więcej niż wcześniej.

Wpływ na to ma decyzja marszałka Piotra Całbeckiego o przekazaniu Przewozom połączeń zelektryfikowanych, co nastąpiło w grudniu ubiegłego roku.

- Ostatni okres udało nam się przejść bez perturbacji i zwolnień. Zaczęliśmy też prace nad nowymi taryfami. Z taką ofertą jesteśmy jedynym przewoźnikiem w kraju - zaznacza Bachmatiuk.

Wśród nowych ofert dla pasażerów w ostatnim czasie pojawiła się między innymi propozycja „Kolej dla seniora”. W jej ramach każdy podróżny powyżej 60. roku życia może kupić bilet ze zniżką 70 procent. Oznacza to, że przejazd z Bydgoszczy do Torunia kosztuje zaledwie 4 złote. Wraz z biletem seniorzy otrzymują od przewoźnika książeczki z bajkami dla wnuków. Cała oferta, zdaniem PR, to strzał w dziesiątkę.

- Liczba pasażerów korzystających z tej oferty rośnie z miesiąca na miesiąc. Z początkowej liczby 950 seniorów w październiku 2015 wzrosła do 5500 w lutym tego roku - podsumowuje Bartosz Nowacki, wicedyrektor Przewozów Regionalnych na Kujawach i Pomorzu.

Druga z nowych ofert to „Kolej dla Ciebie”. Dotyczy ona osób, które regularnie korzystają z pociągów. Szczególne zainteresowanie wykazali podróżni na trasie Bydgoszcz - Inowro-cław. - Sprzedaż biletów w tej ofercie w samym styczniu tego roku przewyższyła dwukrotnie wynik z poprzednich dwóch miesięcy - dodaje Nowacki.

Na najbliższe lata Przewozy mają ambitne plany. Przy pomocy samorządu województwa chcą postawić na modernizację i zakup taboru. Na trasach wykorzystywane są już Elfy z bydgoskiej Pesy. Obsługują one linię Bydgoszcz - Toruń.

- Już w czerwcu planowany jest odbiór kolejnego nowoczesnego, czteroczłonowego pociągu Elf o prędkości maksymalnej 160 kilometrów na godzinę - zapowiada Magdalena Mike-Gęsicka z Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Transportu Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim.

Co ciekawe, Przewozy marzą również o... biciu rekordów. Chcą na przykład, by pociągi pokonywały odcinek z Bydgoszczy do Torunia w mniej niż pół godziny.

- Ale to nie zależy tylko od nas, a głównie od właściciela infrastruktury, którym są Polskie Linie Kolejowe - tłumaczy Waldemar Bachmatiuk.

W ofercie PR dojdzie też do zmian w rozkładach jazdy. Jego aktualizacja nastąpi 13 marca.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.