Czwarty raz Czesi pracowali dla Nowej Soli. To wdzięczność za historię w tym mieście [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Edward Gurban
Edward Gurban

Czwarty raz Czesi pracowali dla Nowej Soli. To wdzięczność za historię w tym mieście [ZDJĘCIA]

Edward Gurban

Ewangelizacja przez pracę - te słowa przyświecały 20 młodym Czechom, którzy przez cały ubiegły tydzień pracowali w Nowej Soli i dla Nowej Soli. Za darmo kosili trawę, grabili liście, robili fundamenty pod ogrodzenia, zbierali wierzbę energetyczną z pracownikami robót publicznych.

Czechów zaprosił do Nowej Soli Josef Šeda, który przed pięcioma laty postanowił przyjechać do Nowej Soli i osiedlić się tu na stałe. Josef jest misjonarzem Jednoty Braterskiej, która nawiązuje do wspólnoty ewangelickiej Braci Morawskich, z którymi Nowa Sól związana jest od stuleci. Bracia morawscy przybyli w 1743 roku i wybudowali własne osiedle w rejonie obecnych ulic: Wrocławskiej, Muzealnej i Wróblewskiego. Cztery lata później osada liczyli już 274 mieszkańców. Kolonia była samowystarczalna, bracia posiadali: własny dom modlitwy, szpital, szkołę, aptekę, cmentarz, cegielnię, różnego typu warsztaty rzemieślnicze, sklepy, itp.

– Od niedzieli, 15 lipca do soboty, 21 lipca młodzi ludzie z Czech, w wieku od 13 do 25 lat oraz dwaj nieco starsi liderzy, pracowali, żeby wesprzeć naszą misję, wyrazić swą wdzięczność i zaoferować pomoc Nowej Soli. To już czwarty rok z rzędu wykonujemy taką pracę – podkreśla Josef Šeda, też ubrany w ubranie robocze.

Przyjechali z różnych miast, m.in. z: Liberca, Jirkova, Czeskiej Lipy, Hradeka, Usti, Ivancic, Hlastavy i Zdara nad Sazavą. - Podoba mi się Nowa Sól, szczególnie Park Krasnala. U nas nie ma takiego obiektu. Chciałbym tu zamieszkać, ale nie znam ludzi i języka – przyznał ze szczerością David z Czeskiej Lipy. - Jestem po raz drugi w Nowej Soli. W ub. roku byłam tu na spływie kajakowym i bardzo mi się podobało. Podobnie jest w tym roku. Jest super. Ludzie są przyjaźni, sympatyczni i w porządku – dodała Justyna z Usti.

- Dziękujemy wam za piękną postawę i kawał dobrej roboty, jaką wykonaliście dla Nowej Soli w tym tygodniu – podziękowała Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miasta.

Edward Gurban

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.