Czy firma ubezpieczeniowa może zmniejszyć wypłatę odszkodowania?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
OPRAC. (GM)

Czy firma ubezpieczeniowa może zmniejszyć wypłatę odszkodowania?

OPRAC. (GM)

Na pytanie Czytelniczki odpowiada Bartosz Bocheński, adwokat.

- Mój brat zginął w wypadku samochodowym, winny natomiast był kierujący innym pojazdem. Zgłosiłam żądanie ubezpieczycielowi sprawcy dot. wypłaty zadośćuczynienia po śmierci brata. Wypłacono mi określoną kwotę, ale w decyzji ubezpieczyciel napisał, że skoro nie miał on zapiętych pasów bezpieczeństwa (tak wynika z ustaleń prokuratury) to występuje przyczynienie i w związku z tym należy mi zmniejszyć wypłatę o 30 proc. Czy ubezpieczyciel postąpił prawidłowo?

- Zgodnie z art. 362 k.c., jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Jeżeli natomiast poszkodowany, który przyczynił się do powstania szkody, następnie zmarł, a odszkodowania dochodzą osoby uprawnione z art. 446 k.c. i 448 k.c. (tzn. chodzi w ogólności o rodzinę zmarłego), jako poszkodowane pośrednio, przyczynienie się zmarłego powoduje zmniejszenie odszkodowania dla tych osób na podstawie art. 362 k.c. W takim wypadku ustalenia wyroku skazującego sprawcę śmierci (art. 11 k.p.c.) nie wyłączają ustalenia, w jakim stopniu zmarły przyczynił się do doznanej szkody i tym samym zmniejszenia odszkodowania na podstawie tegoż przepisu należnego osobom uprawnionym (tak wyrok SA w Warszawie z 18 sierpnia 2004r., I ACr 169/94, publ. Lex Polonica nr 304217).

Te przepisy oznaczają zatem, iż zmarły, który nie zapiął pasów i miało to wypływ na skutki wypadku, przyczynił się do powstania szkody, a zatem stosownie do stopnia tego przyczynienia, ubezpieczyciel może zmniejszyć wypłatę kwot z polisy sprawcy. Przyczynienie ustala się zwykle w procentach i o taką wysokość zmniejsza się należne kwoty. Ważną kwestią przy ocenie stopnia przyczynienia jest wiek i doświadczenie stron oraz ciążące na nich obowiązki, a także stopień świadomości poszkodowanego (por. wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 5 listopada 2008 r. I CSK 139/2008). Dorosły wiek, doświadczenie w jeździe samochodem a mimo to brak zapiętych pasów czy świadomość stanu nietrzeźwości kierującego etc. uzasadnia zwykle przyjęcie wyższego stopnia przyczynienia.

OPRAC. (GM)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.