Eliza Gniewek-Juszczak

Czy kobieta w ciąży może mieć pierwszeństwo w kolejce?

Nie każdy w kolejce w sklepie zauważa kobietę w ciąży Fot. Arch. Nasze Miasto Nie każdy w kolejce w sklepie zauważa kobietę w ciąży
Eliza Gniewek-Juszczak

– Jestem w dziewiątym miesiącu ciąży, stałam w kolejce 15 minut i nikt mnie nie przepuścił – pożaliła się nowosolanka na profilu Spotted Nowa Sól.

Wpis kobiety w ciąży na profilu Spotted Nowa Sól o tym, że nikt nie zareagował na to, że stoi w długiej kolejce do kasy w jednym z marketów, wywołał mnóstwo komentarzy internautów.

- Każdy udaje że nie widzi ciężarnych, bądź starszych ludzi. Każdy się spieszy nie wiadomo dokąd. Panuje totalna znieczulica, brak kultury uprzejmości i wychowania. Okropne czasy nastały - zareagowała mieszkanka miasta. Swój przypadek przedstawiła pani Magdalena: - Będąc w ciąży, stałam w kolejce, a ponieważ ludzie za mną napierali, to brzuchem dotykałam pana przede mną, w pewnym momencie dziecko w brzuchu zaczęło się mocno ruszać, na co pan przede mną ostro skomentował: "musi się pani tak rozpychać?’’ - wspomina nowosolanka.

Nie wszyscy bronili kobiety, która pożaliła się na sytuację z upalnego dnia w sklepie.

– Kolejka to kolejka, każdy ma swoje sprawy i życie. A może ktoś, kto stał w tej kolejce spieszył się do swojej rodziny? Każdy robi zakupy, a ciąża to nie choroba – skomentowała pani Monika.

- Może będąc w ciąży najlepiej wszędzie mieć przywileje, jeździć autem bez pasów na ograniczeniu prędkości do 40 km/h jechać 120, do sklepu wchodzić i wychodzić nie płacąc, nie stać w kolejce? Ludzie, bez przesady, każdy z nas ma takie same przywileje. A co mieli powiedzieć ludzie, co za dobrych czasów stali w kolejkach cały dzień lub noc za paczką kawy czy cukru? – zareagował pan Piotr. Pan Kamil zastanawiał się, czy kobieta poprosiła o ustąpienie miejsca w kolejce. Stwierdził, że gdyby tak zrobiła, to na pewno głupio by było tej osobie odmówić.

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika prasowego największego w mieście marketu. - Nasze sklepy są przyjazne dla kobiet w ciąży. Nasi pracownicy są uwrażliwieni na to, aby w pierwszej kolejności obsługiwać osoby uprzywilejowane, w tym kobiety w ciąży, które potrzebują obsługi poza kolejnością. Należy jednak pamiętać o tym, że zgodę na ustąpienie pierwszeństwa muszą wyrazić osoby czekające w tej samej kolejce, które, zgodnie z obowiązującym prawem, mogą niestety odmówić ustąpienia pierwszeństwa - wyjaśnił Michał Ostrowidzki z biura prasowego.

W marketach tej sieci znajdują się kasy oznaczone plakatem z piktogramami wózka dziecięcego oraz inwalidzkiego. Kasa jest czynna stale, od otwarcia do zamknięcia marketu i jest szersza, przystosowana do wózków.

Autorka wpisu ostatecznie nie zrobiła zakupów, wyszła z kolejki i ze sklepu.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.