Czy ktoś odpowie za zniszczenie lęgów ptaków chronionych, żyjących na łachach na Wiśle?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Czy ktoś odpowie za zniszczenie lęgów ptaków chronionych, żyjących na łachach na Wiśle?

Hanna Walenczykowska

Prokuratura we Włocławku prowadzi śledztwo w sprawie zalania miejsc lęgowych ptaków chronionych, do którego doszło w minioną sobotę. Bydgoska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie czuje się odpowiedzialna za zniszczenie środowiska, śle pisma i... liczy straty w lęgach.

W sobotę, o czym informowaliśmy, na odcinku od Włocławka do Gdańska, zalane zostały prawie wszystkie łachy, na których znajdowały się tereny lęgowe ptaków (rzadkich ściśle chronionych mew, rybitw i sieweczek). Powodem zagłady ptaków i innych małych zwierząt, żyjących blisko brzegów rzeki było podniesie poziomu wody. Zrobiono to po to, by m.in. przez teren chroniony (Natura 2000) mógł przepłynąć stateczek.

Bezwzględne kary

- Łacha w pobliżu mostu w Fordonie się ostała – mówi Dawid Kilon, biolog, miłośnik ptaków. - Stało się tak, ponieważ położona jest bardzo wysoko, przy filarze mostu. Jest to prawdopodobnie jedyna łacha, która została.
Ocalało na niej kilkanaście lęgów. Tysiące innych (piskląt i jaj) zmyła woda, której poziom w krótkim czasie podnosił się. Po tragedii dorosłe ptaki latały oszalałe, zdezorientowane nad miejscami, w których jeszcze kilka godzin wcześniej były ich dzieci.

- Każda osoba ma prawo wystąpić z powództwa cywilnego i oskarżyć tego, kto to zrobił o eksterminację gatunków chronionych - twierdzi przedstawiciel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals” w Bydgoszczy. - Ptaki zginęły dla czystego biznesu, nie było w tym innego uzasadnienia. Za takie przestępstwo grozi do trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz od tysiąca do stu tysięcy złotych grzywny.

W dalszej cześci artykułu przeczytasz:

 • Ile ptaków straciło życie
 • Kto złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
 • Jak sprawę tłumaczy Bydgoska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.