Czy mieszkańcy Kożuchowa czują się bezpiecznie? Okaże się w czwartek

Czytaj dalej
Fot. Rafał Makuch
Rafał Makuch

Czy mieszkańcy Kożuchowa czują się bezpiecznie? Okaże się w czwartek

Rafał Makuch

Policja podsumowała I półrocze tego roku. Zdaniem stróżów prawa w Kożuchowie jest bezpieczniej niż w Nowej Soli. Mieszkańcy wypowiedzą się w czwartek, 17 listopada.

– Jeśli chodzi o przestępczość na terenie Kożuchowa, to w porównaniu z innymi gminami wypadamy bardzo dobrze. W naszej gminie odnotowujemy średnio 4-5 interwencji na dobę, a np. w samej Nowej Soli liczba ta waha się w granicach od 35 do 40 – mówił komisarz Robert Perlak podczas ostatniej sesji Rady Miasta, kiedy to przedstawił podsumowanie pierwszego półrocza bieżącego roku.

W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego nie we wszystkich statystykach jest jednak tak dobrze. Jak poinformował zastępca komendanta komisariatu w Kożuchowie wydłużeniu uległ między innymi czas reakcji na zgłoszone wydarzenie. O ile w 2015 wynosił on na terenie miejskim 8 i pół minuty, tak teraz to już ponad 10 minut. Jeszcze gorzej jest na terenach wiejskich. Gdy w roku ubiegłym na przyjazd radiowozu czekano niecałe 13 minut, tak dziś policjanci zjawiają się na miejscu zdarzenia dopiero po kwadransie.

Kożuchowscy stróże prawa odnotowali także wzrost liczby interwencji. Jeszcze przed rokiem było ich 1107, a teraz to już liczba 1226. Diametralnej zmianie uległa głównie ilość interwencji domowych, gdyż z 19 w roku ubiegłym zrobiło się 219 w bieżącym. Z danych Policji wynika także, że mieszkańcy gminy coraz częściej niestety zaglądają do kieliszka. W pierwszym półroczu roku 2016 działając w oparciu o ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zanotowano 199 wykroczeń, podczas gdy w roku ubiegłym było ich tylko 108.

Jak wynika z przedstawionego raportu są jednak pozycje, w których stróże prawa mają się czym pochwalić. W porównaniu z rokiem 2015 o blisko sto spadła ilość popełnionych wykroczeń (największy spadek dotyczy wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji), ujawniono również mniejszą liczbę kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców gminy Kożuchów czuwa dwudziestu siedmiu funkcjonariuszy policji, a jak ich praca odbierana jest przez mieszkańców, dowiemy się podczas debaty społecznej, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W czasie spotkania, które odbędzie się w czwartek, godz. 17.00 w Centrum Kultury „Zamek” omawianie będą m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa na drogach, edukacji dla bezpieczeństwa, zapobiegania przestępczości przeciwko mieniu, czy też przeciwdziałaniu zachowaniom chuligańskim.

Rafał Makuch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.