Czy na rynku pracy jest miejsce dla dojrzałych pracowników?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Opr. PW

Czy na rynku pracy jest miejsce dla dojrzałych pracowników?

Opr. PW

Spadające bezrobocie jest doskonałą okazją dla starszych pracowników, by uporać się ze stereotypami i pokazać pełen potencjał na rynku pracy.

Obecne dane na temat bezrobocia napawają optymizmem. Jednocześnie pracodawcy mają coraz większy problem z przyciągnięciem utalentowanych i doświadczonych ludzi do swoich zespołów. Jest to szansa dla pracowników po 50. roku życia, których w związku ze zmianami demograficznymi oraz wciąż przesuwaną granicą przejścia na emeryturę będzie coraz więcej.
Według raportu przygotowanego przez Deloitte, 48 proc. przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego (urodzeni w latach 1945–1962) zamierza pracować nawet po 65. roku życia, a 13 proc. dopuszcza możliwość pracy nawet do 70. roku życia.

Z jednej strony wynika to z coraz mniej zadowalającej wysokości emerytur. Według wyliczeń portalu Money.pl emerytury dzisiejszych 25-latków wynosiły będą jedynie 52 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Dla dzisiejszych 60-latków wartość ta wynosi 63 proc., co wiąże się z mocnym spadkiem dochodu rozporządzalnego, a co za tym idzie, jakości życia. – Zmienia się także kultura i jakość wykonywanej pracy. Ze względu na postępującą automatyzację, coraz mniej jest nudnych i żmudnych zajęć. – mówi Michał Gołgowski z Adecco Poland. – Coraz więcej ludzi realizuje się w swoich zawodach, które wymagają kreatywności, wiążą się z wyzwaniami i zwyczajnie sprawiają przyjemność.

Coraz dłuższej pracy – oprócz niskich emerytur oraz zmian społecznych i prawnych – sprzyja również postęp w medycynie, który pozwala coraz dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i energią. Konsekwencją niskiego bezrobocia jest fakt, że coraz więcej pracodawców nie może znaleźć odpowiednich pracowników na nieobsadzone stanowiska. Dla starzejącej się kadry jest to świetna szansa na rozwój.

- Zamiast pozyskiwać kolejnych pracowników na miejsce coraz starszych specjalistów, pracodawcy powinni zadbać o tych już zatrudnionych, od dawna osadzonych w firmie, znających klientów i procesy – uważa Michał Gołgowski. – Wyszkolenie nowego pracownika jest tym trudniejsze, im wyższe i bardziej odpowiedzialne stanowisko będzie zajmował. Dochodzi kwestia doświadczenia. Jest niewyobrażalna przepaść między drogą zawodową trwającą 2 i 22 lata.

Mocne strony, jakie dojrzały pracownik powinien podkreślać, zarówno w rozmowie z nowym, jak i obecnym pracodawcą to:

Opr. PW

Opr. PW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.