Natalia Dyjas-Szatkowska

Czy na wsi, czy też w mieście... w wakacje nie ma czasu na nudę

Festiwal teatrów ulicznych Buskerbus od lat przyciąga tłumy najmłodszych mieszkańców Zielonej Góry, którzy są zachwyceni popisami artystów z całego świata.Impreza Fot. Mariusz Kapała Festiwal teatrów ulicznych Buskerbus od lat przyciąga tłumy najmłodszych mieszkańców Zielonej Góry, którzy są zachwyceni popisami artystów z całego świata.Impreza już w sierpniu!
Natalia Dyjas-Szatkowska

Przed nami okres wakacyjnej laby i zasłużonego odpoczynku. Sprawdzamy, z jakiej oferty placówek kulturalnych i instytucji możemy skorzystać podczas nadchodzących letnich miesięcy.

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” jak co roku prowadzi zajęcia w lipcu i sierpniu. Zajęcia modelarskie, muzyczne, plastyczne, taneczne, informatyczne... Uwaga! Trzeba na bieżąco sprawdzać, czy są jeszcze wolne miejsca na zajęcia. Warsztaty wakacyjne przy ul.Dzikiej 6 zaczynają się 26.06., a przy Wyszyńskiego 17c od 1.08.
Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy. Wypełniony formularz należy dostarczyć do sekretariatu. Decyduje kolejność zgłoszeń. ul. Dzika 6 Tel. 68 327 18 92, strona internetowa: www.mdk-zgora.pl

Biblioteka obcojęzyczna, przy al. Wojska Polskiego 9, zaprasza na zajęcia. Chętni mogą brać udział w bezpłatnych indywidualnych konwersacjach w języku angielskim dla młodzieży i dorosłych. Można z nich skorzystać przez cały lipiec od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00 oraz we wrześniu. Zajęcia prowadzą studenci anglistyki UZ oraz anglistka, Koordynator Biblioteki Obcojęzycznej, mgr Agnieszka Ginko-Humphries.
Obowiązują wcześniejsze zapisy – tel: 68 4532638 (Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP).

Na wakacyjne zajęcia zaprasza też Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kisielin”. Mogą z nich skorzystać członkowie spółdzielni. Zajęcia będą prowadzone przez całe wakacje, w godz. 10.00-18.00.
Szczegóły na temat zajęć można uzyskać pod nr tel.: 68 320 08 07.

Biblioteka Pana Kleksa, która mieści się w Bibliotece im. C. Norwida przy al. Wojska Polskiego 9 kolejny już kolejny raz zaprosi na „Letnią czytelnię Norwida”. Spotkania odbywać się będą w wakacyjne wtorki i czwartki w godz. 11.00-13.00. We wtorki na chętnych czekają „Gry bez prądu”, czyli poranki z grami planszowymi. Czwartki będą stały pod znakiem warsztatów: muzycznych, literackich, eksperymentalnych...
Wstęp wolny. Na część warsztatów obowiązują wcześniejsze zapisy. Kontakt z Biblioteką Pana Kleksa: 68 453 26 00.

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza dzieci w wieku 6-13 lat na warsztaty artystyczne pt. „Wakacyjna podróż do krainy wyobraźni”. Zajęcia odbywają się w cyklach tygodniowych. Prowadzenie: Mi¬chalina Walicht i Martyna Harasy¬mowicz - absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego (kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych).
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: telefonicznie (68 325 37 26), mailowo ( [email protected]) lub osobiście. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zespół Edukacyjny Nr 7 w Zielonej Górze Starym Kisielinie zaprasza na półkolonie. Dla uczestników przewidziano sporo atrakcji, w tym m.in. rejs po Odrze. Półkolonie zaczynają się 26 czerwca i potrwają do 7 lipca, a odbywają się w godz. 8.30-14.30.
Zajęcia są częściowo płatne, a częściowo finansowane przez urząd miasta Zielona Góra. Szczegóły można uzyskać w sekretariacie szkoły, która mieści się przy ul. Szkolnej 14, tel. 68 320 96 53.

Miłośnicy kąpieli mogą skorzystać z kąpieliska przy ul. Botanicznej. Na miejscu dostępne są m.in.: boiska do piłki siatkowej.
Ceny biletów: Normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do 7 lat bezpłatnie. Bilet jest ważny cały dzień. Kąpielisko jest czynne w godz. 10.00-20.00.

A Lubuski Teatr kusi zajęciami nie tylko dla dzieci, ale i młodzieży. Już pod koniec czerwca rusza akcja „Ślady”, czyli warsztaty teatralne, filmowe, fotograficzne, literackie. Uczestnicy będą poszukiwać śladów dawnej Sceny Lalkowej. W trakcie międzypokoleniowych warsztatów uczestnicy stworzą swoje własne śledztwo i spróbują odtworzyć dawne dzieje teatru... A już na początku lipca początek akcji „Dzieci listy tworzą”. Mogą w niej wziąć młodzi mieszkańcy w wieku 8-12 lat, którzy są gotowi na wspólne eksperymenty twórcze.
Informacje i zapisy: [email protected] tel. 664 713 710.

Powiat zielonogórski

Czerwieńsk
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Czerwieńsku zaprasza na akcję Lato 2017. Przez całe wakacje w wiejskich świetlicach oraz w siedzibie czerwieńskiego ośrodka będą odbywać się gry i zabawy, konkursy, warsztaty muzyczne, turnieje sportowe. Zajęcia odbywać będą się w świetlicach i salach w: Będowie, Bródkach, Czerwieńsku, Dobrzęcinie, Laskach, Leśniowie Wielkim, Niet¬kowie, Płotach, Sudole, Sycowicach.
Udział w wydarzeniach organizowanych przez MGOK jest bezpłatny.

Kargowa
Gminne Centrum Kultury w Kargowej zaprasza na Wakacjadę 2017. Z zajęć korzystać mogą dzieci w wieku 6-12 lat. W programie zajęcia plastyczne, sportowe, taneczne, wycieczki... Ważne! Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy w GCK, ul. Browarna 7, tel. 68 35 25 041.

Sulechów
Sulechowski Dom Kultury zaprasza na „Wakacyjne rozmaitości z SDK”. Organizatorzy zaplanowali szereg ciekawych akcji. W lipcu skorzystać będziemy mogli m.in. z plenerowego klubu gier planszowych, zajęć plastycznych, spotkań z bajką czy wycieczek autokarowych. W sierpniu zaplanowano dziecięce mistrzostwa Sulechowa w kręgle, olimpiadę sportową.
Część zajęć jest płatna. Obowiązują zapisy u instruktorów Sulechowskiego Domu Kultury. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej domu kultury oraz pod nr tel.: 669302888.

W sierpniu świetlice wiejskie w Pomorsku, Brodach, Kijach, Mozowie (tu również w lipcu) i Klępsku zaproszą na wakacyjne zajęcia.

W ramach rozrywkowych wakacji odbędą się również: Flis Odrzański w Cigacicach (1 lipca), Otwarta Zagroda w Klępsku (15 lipca), Festiwal „Kultura nad Odrą” (22 lipca), Kino Plenerowe w Sulechowie (11 sierpnia), Dożynki Gminne w Kijach (19 sierpnia), Kino na Winnicy w Górzykowie (25 sierpnia).

Świdnica
Chcesz, by Twoje dziecko przeżyło prawdziwą militarną przygodę? Już dziś możesz je zapisać na całodniowe zajęcia, które odbywają się w godz. 8.00-16.00. Najmłodsi będą mogli poznać tajniki surwiwalu, musztry, wspinaczki, pierwszej pomocy... Organizatorem militarnej akcji jest Zielonogórski Klub Sportowy Karate.
Informacje w sprawie zapisów i całej akcji można uzyskać w OSiR-ze Bunkier, ul. Bunkrowa 31, nr tel. 608 459 389.

Powiat świebodziński

Zbąszynek
O ofertę wakacyjną zadbał Zbąszynecki Ośrodek Kultury, który w wakacje przeprowadzi akcję „Lato w mieście”. Rozpocznie się ona od koncertu metalowego bandu Revolta w klubie muzycznym „Bongo”. Od 17 do 21 lipca trwać będzie tydzień twórczych pomysłów, podczas którego nie zabraknie zajęć plastycznych, pleneru malarskiego, czy warsztatów krawieckich. Kolejny tydzień lipca upłynie pod hasłem „Tydzień wokalnych zdolności”, podczas których codziennie odbywać się będą warsztaty wokalne przygotowujące do koncertu na Dni Zbąszynka. Pod koniec lipca zaplanowano I Turniej Karany – Gramy w Remika, a także otwarty konkurs muzyczny „Zgadnij nutkę”. Lipcowe szaleństwa zakończy piknik twórczy, na którym nie zabraknie zabaw z animatorami oraz ogniska.
Szczegóły na stronie internetowej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury : www.zbaszynek.pl/zok

Jeziory
W Jeziorach (gmina Świebodzin) odbędzie się natomiast XII Turniej Szachowo-Warcabowy o puchar posłanki na sejm Katarzyny Osos. Turniej zaplanowano na 8 lipca na godzinę 12.00. W turnieju mogą brać udział mieszkańcy sołectw gminy Świebodzin oraz okolicznych miejscowości.
Szczegółowe informacje o turnieju można uzyskać, dzwoniąc na numer 508 100 182.

Powiat krosnieński

Gubin
GDK rusza z wakacyjnym programem 26 czerwca. Zumba dla dorosłych i dla dzieci. Do tego dostępna pracownia Orange z komputerami. Natomiast 5 i 12 sierpnia odbędą się festyny osiedlowe.
Szczegółowe informacje: tel. 68 455 81 69 lub [email protected]

Krosno/Osiecznica
Gry planszowe, zajęcia plastyczne, podchody. Stowarzyszenie „Trampolina” zaprasza do Osiecznicy na rodzinne spotkania: 19 i 28 lipca oraz na zakończenie wakacji – 28 sierpnia.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.