Czy naprawią wreszcie ulicę Buczka w Żaganiu?

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Czy naprawią wreszcie ulicę Buczka w Żaganiu?

Małgorzata Trzcionkowska

Mieszkańcy ul. Buczka i Śląskiej od lat proszą powiat o naprawę nawierzchni swoich ulic. Jednak znów wypadły z planów.

Sześć lat temu mieszkańcy ul. Buczka napisali petycję do zarządcy drogi o jej naprawę. Bo są dziury, krzywe chodniki, jest brzydko i niebezpiecznie.
- Tutaj od lat nic się działo - mówi Stefan Kasprzak. - Można powiedzieć, że tylko dziura na dziurze. Ale ciągle są ważniejsze miejsca w mieście, niż ten rejon.

Dziura na dziurze, dziurą pogania

Obie ulice należą do powiatu żagańskiego. Przy śląskiej znajdują się bardzo ważne, powiatowe instytucje. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Jednak otoczenie budynku pozostawia wiele do życzenia. Stare płytki chodnikowe i połatana jezdnia nie są dobrą wizytówką dla zarządcy.

Kto bardziej prosił w starostwie?

- W imieniu mieszkańców w lutym tego roku napisałem pismo do starosty, w sprawie remontu ul. Buczka i możliwości zajęcia się również ul. Śląską - tłumaczy Grzegorz Kuźniar, radny miejski i przewodniczący komisji gospodarki. - W marcu otrzymałem odpowiedź od starosty Henryka Janowicza, że remonty te będą rozpatrywane podczas konstruowania budżetu powiatu na 2017 rok. Liczę, że tym razem zostaną włączone do inwestycji planowanych przez powiat, ponieważ te ulice są w bardzo złym stanie. Upominała się o nie również Justyna Niepsuj z zarządu stowarzyszenia Perspektywa, która podczas czerwcowej sesji rady miasta wytykała władzom, że dopiero ona zajęła się sprawą i rozmawiała ze starostą. Inwestycja jest możliwa do realizacji, jeśli miasto wyasygnuje pieniądze na wsparcie dla powiatu.

Burmistrz zapowiada pomoc finansową dla powiatu przy remoncie dwóch ulic

Burmistrz pomoże w remoncie

- Zawsze wspieramy finansowo powiat, jeśli tylko się do nas zwróci - odpowiada burmistrz Daniel Marchewka. - Zależy nam na modernizacji Buczka i Śląskiej. Również w tym przypadku będziemy współpracować. - W sprawie tych ulic zwracało się do mnie kilku radnych, a także Spółdzielnia Mieszkaniowa i inne osoby - wylicza starosta H. Janowicz. - To bardzo potrzebna inwestycja, tym bardziej, że z tej strony Bobru robi się drugie centrum miasta. Są markety, powstanie galeria i wypada, żeby ulice dobrze wyglądały. Jednak najpierw ważniejszym zadaniem będzie remont drugiego mostu przy ul. Żelaznej, przy elektrowni. To bardzo duże i kosztowne zadanie, które trzeba zrobić koniecznie. Jeśli starczy pieniędzy, to do przyszłorocznego budżetu zostanie wprowadzona również modernizacja Buczka i Śląskiej. Będziemy się nad tym zastanawiać.

Stefan Kasprzak zaznacza, że obie ulice są w bardzo złym stanie.
Małgorzata Trzcionkowska Stefan Kasprzak zaznacza, że obie ulice są w bardzo złym stanie.

Dużo planów i napraw

Powiat zakończył w tym roku budowę drugiego etapu ul. Zielonogórskiej w Brzeźnicy.
Dzisiaj zostanie rozstrzygnięty przetarg na remont mostu w Brzeźnicy, w stronę Stanowa. Lada dzień drogowcy wejdą do Witoszyna.
- W sprawie modernizacji ulic w Żaganiu spotkam się z burmistrzem i będziemy rozmawiali na temat dofinansowania - dodaje starosta. - Wówczas będą mógł powiedzieć, czy wejdą do przyszłorocznego budżetu.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.