Czy przez Zawarcie i Zakanale biegnie droga do zapomnienia?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Czy przez Zawarcie i Zakanale biegnie droga do zapomnienia?

Jarosław Miłkowski

- To zapomniana część miasta - mówią o Zawarciu i Zakanalu mieszkańcy tych dzielnic. Trudno jednak powiedzieć, by nic się tu nie działo...

- Jak żyje się na Zawarciu? „Normalnie”. Ulice są ponure. Drogi dziurawe, że strach przechodzić. Bardziej od Zawarcia rozwijają się inne części miasta - mówiła nam we wtorek 8 grudnia Karolina Urbańska z ul. Przemysłowej.
- Ta ulica jest troszkę zapomniana. Widać to po ulicach, chodnikach i budynkach. To wszystko powinno być już naprawione dość dawno - dodawał z kolei Kazimierz Rudyk z ul. Towarowej.

Kilka „porażek” miasta

W sprawie części miasta znajdującej się po drugiej stronie Warty napisał do nas Czytelnik Daniel Frieske z ul. Poznańskiej. - Czy ktoś odpowiedzialny w mieście za inwestycje może zająć się kompletnie zdewastowanym i zapomnianym Zakanalem? - pyta. - Inwestycje miejskie w tej części miasta należą do rzadkości, a wykonuje się je z konieczności. Robione są wtedy, kiedy dalsze odkładanie ich w czasie zagraża życiu mieszkańców - dodaje.

Frieske zwraca też uwagę na jakość wykonanych prac. - Nawet dzieci pytają się, dlaczego to jest robione źle - pisze w liście do redakcji Czytelnik. I wylicza kilka „porażek” miasta: - Namalowana na ul. Poznańskiej droga rowerowa to kompletna klapa. Nie dość, że zabrakło 300 metrów, aby połączyć ją z rondem Poznańskim, to jeszcze przez znaczną część roku jest ona nieprzejezdna, ponieważ nikt jej nie sprząta. Kolejny przykład: remont ul. Kobylogórskiej. W żaden sposób nie mogę zrozumieć, co się stało, że zabrakło pieniędzy na kilkaset metrów tej ulicy. Poza tym chodniki wzdłuż Koniawskiej i Poznańskiej nie były remontowane chyba od 50 lat. O mieszkańcach tej części miasta pamięta się tylko, jak trzeba podatki od nieruchomości zapłacić.

Co do poprawki, a co nowego?

Jak na zastrzeżenia mieszkańców odpowiada miasto? Już w przyszłym roku ul. Towarowa i Fabryczna prawdopodobnie będą zrobione niemal od zera. Miasto chce je zrobić w ramach schetynówek.
Poprawione mają być też drogi rowerowe na Zakanalu. - Z pieniędzy ZIT przewidywana jest kontynuacja drogi rowerowej przy ul. Poznańskiej jak też budowa ścieżki dla rowerów wzdłuż ul. Kasprzaka do granic miasta - mówi Ewa Sadowska-Cieślak, rzeczniczka magistratu. Dodaje, że do końca tego roku będzie wyremontowany chodnik przy ul. Koniawskiej. Przygotowywana jest też dokumentacja na remont trzeciego odcinka ul. Kobylogórskiej. Urzędnicy chcą zrobić to w ramach schetynówek w 2017 r.

Sadowska-Cieślak przypomina też, że w ostatnich kilku latach w tej części miasta zrealizowanych zostało też kilka znaczących inwestycji. Niedawno zakończono inwestycję przeciwpowodziową na Siedlicach, dzięki której Zawarciu i Zakanalu ma nie zagrażać już duża woda w Warcie.

- Coś tam drgnęło - komentuje krótko wyliczenia Frieske. Zmiany zauważa też Kazimierz Rudyk: - Ostatnio miasto zaczęło też robić coś w sprawie zieleni. Coś się powoli dzieje. Z kolei Karolinie Urbańskiej marzy się poprawa bezpieczeństwa przy Szkole Podstawowej nr 10. - Przydałaby się tu sygnalizacja - mówi. Światła mają być. W przyszłym roku.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.