Natalia Dyjas

Czy przypadek niepełnosprawnej matki wpłynie na polskie prawo?

Pięciomiesięczna Wiktoria została na razie ze swoją matką Fot. Natalia Dyjas Pięciomiesięczna Wiktoria została na razie ze swoją matką
Natalia Dyjas

Mała Wiktoria, córka niepełnosprawnej zielonogórzanki, zostaje na razie z matką. A Rzecznik Praw Obywatelskich działa, by wprowadzić zmiany w prawie.

Joanna Gawryś-Wojtyś cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe. Porusza się na wózku inwalidzkim. W czerwcu tego roku urodziła zdrową córkę. W listopadzie pani Joanna została poinformowana, że - zgodnie z decyzją sądu - ma w ciągu siedmiu dni przekazać dziecko ro-dzinie zastępczej. W postanowieniu sądu można przeczytać m.in., że kobieta „wymaga pomocy osób trzecich i nie jest w stanie samodzielnie sprawować opieki nad dzieckiem”, jak również: „W najbliższym otoczeniu rodziny nie ma osoby, która mogłaby przejąć opiekę naddzieckiem”. Bo po urodzeniu dziecka pani Joanna zamieszkała z rodzicami (wcześniej rozstała się z mężem). Jednak jej matka, Krystyna Gawryś, sama choruje: przeszła udar, ma sporą wadę wzroku. Opiekuje się też mężem chorującym na Heinego--Medina i Alzheimera. Sąd, biorąc wszystkie czynniki pod uwagę, zdecydował się na przekazanie dziecka rodzinie zastępczej. Mała Wiktoria miała tam trafić w miniony wtorek. Jednak w sprawę kobiety i jej dziecka zaangażowały się polskie i zagraniczne fundacje, politycy, miasto, województwo...

W 2018 roku pojawi się w mieście hostel i mieszkania chronione dla niepełnosprawnych

Pięciomiesięczna Wiktoria została na razie ze swoją matką
Natalia Dyjas Pięciomiesięczna Wiktoria została na razie ze swoją matką

We wtorek postanowienie zostało zawieszone - dziecko zostało przy niepełnosprawnej kobiecie. Miasto przedstawiło zaś mieszkanie, które jest gotowe udostępnić kobiecie i jej dziecku. Grażyna Jelska, dyrektorka wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, poinformowała „GL”, że przedstawiciele wojewody Władysława Daj-czaka pozostają w stałym kontakcie z panią Joanną i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zielonej Górze. Wszystko po to, by zapewnić kobiecie kompleksową pomoc. - Sta-ramy się, by doszło do zabezpieczenia całodobowego wsparcia w środowisku. Cała siatka pomocy musi być uruchomiona - podkreślała Jelska.

- Szukamy najlepszego rozwiązania - dodał Mieczysław Jerulank, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

W minioną środę konferencję w sprawie pani Joanny zwołało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak mówi Andrzej Ste-fański z biura RPO, ta sytuacja była kubłem zimnej wody.

- I pokazała lukę w prawie. Mamy ratyfikowaną konwencję ds. osób z niepełnosprawnością, mamy prawa... Natomiast nie ma w Polsce ośrodka, który by rozwiązywał problem matek z niepełnosprawnością.

Stefański wyraził też nadzieję, że uda się stworzyć projekt, dzięki przypadkowi niepełno-sprawnej zielonogórzanki, który stanie się przykładem dla całej Polski. - Wspólnie działając: organizacje pozarządowe, samorząd i rząd, może uda się nam stworzyć program, który będzie pomagał wszystkim osobom w tej sytuacji - powiedział.

A wiceprezydent Wioleta Haręźlak dodała:

Do tej pory żaden program rządowy nie uwzględniał zabezpieczenia środków na zagwarantowanie asystenta osoby z niepełnosprawnością. Przykład pani Joanny ma przede wszystkim spowodować zmiany w systemie opieki nad osobami z niepełnosprawnością. Trzeba to prawo uaktualnić, by zabezpieczało ono również takie osoby. Napisaliśmy, jako miasto, list do pani premier Beaty Szydło oraz do pani minister Elżbiety Rafalskiej, wskazując na przykład pani Joanny i podkreślając potrzeby, jakie wynikają z jej niepełnosprawności, a które powinny być ujęte w ogólnopolskim programie wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Przedstawiciele miasta poinformowali również, że w 2018 roku przeznaczą dla osób niepełnosprawnych hostel i mieszkania chronione, na które obecnie, według prezydent Haręźlak, jest spore zapotrzebowanie społeczne. Na te lokale czekają też rodzice osób z niepełnosprawnością.

- Myślę, że wspólnymi siłami możemy zmienić klimat dla osób niepełnosprawnych w Polsce - dodał Andrzej Stefański.

Natalia Dyjas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.