Łukasz Koleśnik

Czy szpital chce przejąć placówka w Żarach?

Możliwe, że  krośnieński szpital po przejęciu przez starostwo trafi w ręce 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach Fot. Łukasz Koleśnik Możliwe, że krośnieński szpital po przejęciu przez starostwo trafi w ręce 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach
Łukasz Koleśnik

Co się stanie, gdy Grupa Nowy Szpital odda lecznicę starostwu? Jednym z rozwiązań jest przejęcie jej przez żarski, wojskowy szpital.

Wygląda na to, że jeszcze daleka droga do rozstrzygnięcia sporu między Grupą Nowy Szpital a starostwem w sprawie krośnieńskiej placówki. Co nie znaczy, że nie powinno się zastanawiać nad przyszłością lecznicy. Co się stanie ze szpitalem w Krośnie Odrzańskim po przejęciu go przez powiat?

Przez pewien czas mówiło się o założeniu spółki samorządowej, do której włączyłyby się wszystkie gminy oraz miasta z powiatu krośnieńskiego. Nie wszystkim jednak takie rozwiązanie się podobało. Pojawiały się obawy, głównie związane z finansami.
- Trudno powiedzieć, ile jeden samorząd musiałby wpłacić pieniędzy do takiej spółki. Myślę, że to jedno z ostatecznych rozwiązań - mówił podczas sesji burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak, kiedy padło pytanie o ewentualne koszty funkcjonowania takiej spółki.
Starosta Mirosław Glaz przyznaje, że to tylko jedno z rozwiązań. A inne?_Wciąż są poszukiwane. Być może krośnieński szpital przejmie inny podmiot prywatny. Albo publiczny.

Jedną z zainteresowanych placówek, która chętnie wzięłaby Krosno pod swoje skrzydła, jest 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach.
- Już kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z przedstawicielami o ewentualnym przejęciu - przyznaje starosta Glaz.
Tego typu rozwiązanie popiera urząd marszałkowski.

Możliwe, że  krośnieński szpital po przejęciu przez starostwo trafi w ręce 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach
Łukasz Koleśnik Możliwe, że krośnieński szpital po przejęciu przez starostwo trafi w ręce 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach

- Dobrą propozycję złożył szpital wojskowy w Żarach. Wiem, że są prowadzone rozmowy w sprawie przejęcia szpitala w Krośnie Odrz. przez żarską placówkę i będziemy wspierać ten wariant. Uważam, że szpital żarski poradzi sobie z tym zadaniem, wzmocni się finansowo zwiększając kontrakt z NFZ, a korzyści z tego mogą odnieść pacjenci z Krosna - podkreśla marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak. - My, jako samorząd województwa, zajmujemy się prowadzeniem szpitali wojewódzkich, do których ani Żary, ani Krosno się nie zaliczają. Ale jak wspomniałam, będziemy wspierać wariant zaproponowany przez szpital wojskowy w Żarach.

Dobrą propozycję złożył szpital wojskowy w Żarach

Do ewentualnego przejęcia wciąż daleko. Między innymi dlatego, że obecne obie strony konfliktu dalekie są od negocjacji. I jedna strona oskarża o taki stan rzeczy drugą. Przedstawiciele spółki Grupa Nowy Szpital uważają, że starostwo tylko pozoruje negocjacje. Wysłali nawet pismo do wicewojewody lubuskiego, aby ten pomógł doprowadzić do prawdziwych i konkretnych rozmów.
- Dotychczas odbyły się tylko dwa spotkania. Chcieliśmy na nich porozmawiać o szczegółach funkcjonowania szpitala i formach rozwiązania umów. Nie udało nam się przedstawić naszego stanowiska - twierdzi prezes spółki GNS, Marcin Szulwiński.

Starosta Mirosław Glaz jest oburzony. Podkreśla, że starostwo przedstawiło swoje propozycje, dotyczące rozwiązania problemów szpitala.
- Do tej pory spółka nam nie odpowiedziała. Niestety jak widać, w mediach GNS_chce przedstawiać inny obraz sytuacji - stwierdza starosta.

Wygląda jednak na to, że większość argumentów jest jednak po stronie spółki. Dlaczego?_Ponieważ umowa, którą siedem lat temu podpisał ówczesny zarząd starostwa, obowiązywać powinna jeszcze przez kolejnych 13 lat. Do tego zapisy we wspomnianej umowie w większości zabezpieczają interes GNS, a nie powiatu.

Rozwiązań po przejęciu szpitala przez starostwo jest kilka, jednak najtrudniejsze jest odebranie go z rąk prywatnej firmy.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.