Czy szpital doczeka się większych pieniędzy?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Czy szpital doczeka się większych pieniędzy?

Łukasz Koleśnik

Spółka samorządowa liczy na wyższy kontrakt. Jak dowiedzieliśmy się w lubuskim NFZ, to nie będzie jednak takie proste.

Szykują się zmiany w służbie zdrowia, powstanie system podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. Czy wpłyną one jakoś na przyszły szpital w Krośnie Odrzańskim? Zastępca p.o. Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Piotr Bromber podkreśla, że najpierw szpital musi w ogóle istnieć.
- Bazując na nowym projekcie, powstaje tylko wątpliwość co do dwóch szpitali: Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet filia w Nowej Soli - wyjaśnia.

Więc co z Krosnem? - Na razie szpitala w ogóle nie ma w powiecie krośnieńskim. Kiedy powstanie podmiot leczniczy, niezależnie w jakiej formie, to będziemy mogli się do tego odnieść. Zgodnie z wspomnianym projektem ustawy dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie miał możliwość wnioskowania do Ministra Zdrowia o zakwalifikowanie do systemu podmiotów istotnych z punktu widzenia konieczności zabezpieczenia na terenie danego województwa właściwego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej- zaznacza P. Bromber.

Starostwo powołało spółkę samorządową, która przejmie w zarządzanie krośnieński szpital oraz uruchomi oddziały w Gubinie. Samorządowcy zaznaczają jednak, że potrzebują pieniędzy i będą walczyć o wyższy kontrakt.
- Nie rozumiem dlaczego mówi się o walce w przypadku kontraktów. Przede wszystkim musi być podmiot, który przystąpi do konkursu i będzie spełniał określone wymagania: posiadał nieruchomości aparaturę i sprzęt medyczny, a przede wszystkim potencjał ludzki, czyli lekarzy i pielęgniarki - wyjaśnia dyrektor.

Konkursy już zostały ogłoszone. Czy nie jest za późno dla Krosna Odrzańskiego?
- W większości ogłoszonych postępowań nie wpłynęła żadna oferta. Konkursy na pewno zostaną ponowione - zaznacza P. Bromber.
A co z wielkością kontraktów? Czy szpital w Krośnie, zaczynający od zera, może liczyć na więcej?
- Bazujemy obecnie na kwotach, którymi operował dotychczasowy podmiot. Musimy jednak pamiętać, że mamy pulę środków, które musimy odpowiednio rozdzielić i ich ilość jest ograniczona - informuje dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

niedawna ma już podmiot, z którym może prowadzić rozmowy. W miniony czwartek, podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady powiatu, powołana została spółka samorządowa, składająca się ze starostwa oraz miast Gubin i Krosno Odrzańskie. Nosi ona nazwę Zachodnie Centrum Medyczne. Samorządowcy zamierzają prowadzić oddziały szpitalne, które będą znajdować się w Krośnie i w Gubinie.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.