Czy to ostatnie dni oddziałów szpitala?

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Czy to ostatnie dni oddziałów szpitala?

Małgorzata Trzcionkowska

W piątek 12 lutego o ginekologii i noworodkach z żagańskiego szpitala rozmawiano w Zielonej Górze. Samorządowcy wrócili do miasta ze smętnymi minami.

[To miały być rozmowy ostatniej szansy. Przyjechał na nie starosta Henryk Janowicz, burmistrz Daniel Marchewka, a także dyrekcja 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, którego filia jest żagański szpital. Uczestniczyły w nich również władze lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dotyczyły planów likwidacji oddziału ginekologii z położnictwem oraz neonatologii. Według Sławomira Gaika, dyrektora wojskowej lecznicy oddziały przynoszą ok. 1,5 mln zł rocznie, ponieważ w Żaganiu odbywa się zbyt mało porodów, a co za tym idzie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest zbyt mały, aby utrzymać personel.

- Podczas spotkania wszystkie strony przedstawiły swoje stanowiska - informuje Justyna Wróbel, rzeczniczka prasowa 105 szpitala.

Jednak żadnych konkretów nie ustalono. - Trzeba rozmawiać - stwierdza Henryk Janowicz, starosta żagański. - Zaoferowaliśmy pomoc w postaci remontu poradni K i laboratorium. Jesteśmy też gotowi doposażać szpital. Również miasto chce pomóc.
Jednak samorządowcy nie mogą wprost dopłacić do działania oddziałów, a jedynie pomóc w formie rzeczowej.

Podczas rozmów okazało się, że w NFZ już 1 lutego odbyło się spotkanie z dyrekcjami trzech ościennych szpitali: w Zielonej Górze, Nowej Soli i Żarach. - Wszystkie placówki zadeklarowały, iż mają odpowiednią kadrę, sprzęt oraz warunki lokalowe, by zabezpieczyć świadczenia położniczo-ginekologiczne dla pacjentek powiatu żagańskiego, w przypadku zamknięcia oddziału położniczo-ginekologicznego w żagańskim szpitalu - zaznacza Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka LOW NFZ.

Sławomir Gaik zapewnił, że mimo planowanej likwidacji oddziału położniczo-ginekologicznego, szpital w Żaganiu nadal będzie oferował kobietom i ciężarnym m.in.: zajęcia w szkole rodzenia. Ma zostać również przedłużony czas działania poradni położniczo-ginekologiczne. Kobiety będą też mogły korzystać z porad centrum diabetologicznego. Zabiegi ginekologiczne mają się odbywać w ramach chirurgii ogólnej, onkologicznej i urologii.

Powalczymy o nasz szpital! - komentarz

W poniedziałek zaczyna się wielka akcja wysyłania kartek pocztowych w sprawie pozostawienia w żagańskim szpitalu oddziału ginekologiczno-położniczego oraz noworodkowego. Dzięki społecznej akcji udało się wywalczyć 119 leopardów, które zasiliły 34 Brygadę Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Liczymy też, że dzięki społecznemu poparciu nie dopuścimy do zamknięcia oddziałów. O sprawie piszemy na stronie 3. Nie wszyscy rozumieją, o co idzie stawka. Część starszych pań twierdzi, że już nie będą rodziły, więc ich to nie dotyczy. Mylą się. To dotyczy nas wszystkich.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.