Czy w centrum kultury będzie klub seniorów?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Czy w centrum kultury będzie klub seniorów?

Marek Białowąs

Gmina chce otworzyć dom dziennego pobytu dla seniorów. Do zagospodarowania są pomieszczenia po byłej bibliotece

- Mamy taki plan, aby w budynku Gminnym Centrum Kultury zorganizować klub seniora lub dom dziennego pobytu - mówi Jerzy Fabiś, burmistrz Kargowej. Jest tam miejsce po byłej bibliotece i zwolniło się mieszkanie służbowe. Chcemy starać się o pieniądze na adaptację tych pomieszczeń w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od przyszłego roku znany program ministerstwa ,,Senior - Wigor’’ zostanie zmieniony i przy okazji zmieni też nazwę na ,,Senior plus’’.

Zaproponowane przez ministerstwo zmiany to między innymi wprowadzenie nowej formy placówki - Klubu ,,Senior plus’’. W takim klubie będzie można spędzać co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Dla seniorów będą pomieszczenia do wspólnych spotkań i różnych aktywności, takich jak gotowanie czy ćwiczenia gimnastyczne. W klubie ma być też zapewniony uczestnikom ciepły posiłek.

Wyższe wymagania są w przypadku domu dla seniorów, gdzie będzie musiał być zatrudniony co najmniej jeden pracownik oraz jeden specjalista na 15 osób.

- Najpierw zrobimy plan adaptacji, a później będziemy się starali o pieniądze na roboty oraz osobno na utrzymanie tej placówki - mówi J. Fabiś. - W klubie, na części etatu będą pracować pielęgniarka i rehabilitant. Zdecydowaliśmy się na ten pomysł, bo wiem, że jest zapotrzebowanie na taki klub. A można otrzymać na jego utworzenie do 150 tys. zł dofinansowania. Na otwarcie domu dofinansowanie wynosić będzie do 300 tys. zł.

Propozycja klubu dla seniorów jest skierowana dla ludzi mobilnych i w miarę aktywnych. Mogliby z niego korzystać m.in. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kargowej. Kto będzie kierował klubem dla seniorów?

- Nie jest wykluczone, że będzie on działał pod auspicjami naszego centrum - mówi dyrektor GCK Waldemar Ligma. - Do wykorzystania są oprócz pomieszczeń po byłej bibliotece, w której dziś znajduje się sala do nauki tańca, mieszkanie służbowe i jeszcze piwnice. Znajdzie się więc miejsce dla wszystkich chętnych. Oby było ich jak najwięcej.

Rząd na program chce przeznaczyć 340 mln zł, z czego w przyszłym roku gminy z terenu całego kraju będą miały do dyspozycji 30 mln zł. Później w latach 2018 - 2020 będzie to 80 mln zł rocznie.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.