Czy wiek emerytalny będzie obniżony? Na razie Polska rozmawia o zmianach w ZUS

Czytaj dalej
Fot. Archiwum "GL"
Jarosław Miłkowski

Czy wiek emerytalny będzie obniżony? Na razie Polska rozmawia o zmianach w ZUS

Jarosław Miłkowski

W środę w Warszawie ZUS podsumuje debaty społeczne na temat systemu emerytalnego. W poniedziałek, 26 września taka debata była u nas.

- Trzeba edukować Polaków co do systemu emerytalnego i konieczności odkładania na emeryturę także we własnym zakresie. Emerytura powinna być powiązana ze stażem pracy, a nie z wiekiem. Trzeba też poprawić zaufanie ludzi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym brak jest akceptacji dla podwyższania wieku emerytalnego - mówiła w poniedziałek w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża dr Małgorzata Trocka, dziekan wydziału ekonomicznego. W tych paru zdaniach podsumowywała debatę na temat systemu emerytalnego, jaka odbyła się w akademii.

To jedno z ponad 20 spotkań z mieszkańcami oraz różnymi środowiskami, jakie na prośbę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej przeprowadza właśnie ZUS. - One odpowiadają na pytanie, ile powinno być odpowiedzialności państwa za system emerytalny. W trakcie debat większość głosów jest wyważona, rozsądna. Ludzie mają świadomość, że system emerytalny to nie jest instytucja zaspokajająca wszystkie potrzeby. To też odpowiedzialność państwa z punktu widzenia finansów publicznych, starzejącego się społeczeństwa czy jego aktywności - mówiła nam w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS-u.

Ludzie mają świadomość, że system emerytalny to nie jest instytucja zaspokajająca wszystkie potrzeby

Wnioski płynące z debat mają zostać przekazane w tzw. białej księdze minister Rafalskiej i być podstawą do przedstawienia propozycji zmian. - Wnioski zaowocują kwestią gwarancji minimalnej emerytury, kwestią okresu składkowego. Ostateczna decyzja co do wieku emerytalnego należy jednak do polityków - mówiła Uścińska.

- Aktualnie działa specjalna podkomisja, która debatuje nad prezydenckim projektem określającym wiek emerytalny na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Do rozpatrzenia pozostał termin wejścia w życie tej ustawy. Rząd chce, aby zmiany w systemie emerytalnym nastąpiły od 1 października 2017 r. Głosowanie nad tym projektem odbędzie się nie wcześniej niż pod koniec października - mówił nam Mariusz Kubzdyl, dyrektor departamentu ubezpieczeń społecznych w ministerstwie.

Zdaniem dr Katarzyny Zioło-Gwadery z gorzowskiej akademii w Europie jest tendencja do podnoszenia wieku emerytalnego. - Uzasadnienie projektu prezydenckiego mówi o tym, że Polska jeszcze nie osiągnęła poziomu rozwoju, który uzasadniałby podwyższenia wieku emerytalnego - odpowiadał Kubzdyl.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.