WG

Czy wiesz, że... Sprawdź nasze ciekawostki

Czy wiesz, że... Sprawdź nasze ciekawostki Fot. 123rf
WG

1 czerwca wydano Statuty piotrkowskie. Linia serca wiele mówi o człowieku. Nagrali burzę bardzo szybką kamerą. Pokrzywa ma wiele zdrowotnych cech. Powstanie autobus, który ominie korki. Ksylitol jest bardzo szkodliwy dla psów.

1 czerwca wydano Statuty piotrkowskie

Zbiór przepisów prawnych został wprowadzony 1 czerwca 1496 r. za panowania króla Jana I Olbrachta. Szlachta w Polsce otrzymała liczne przywileje, np. wywożenie i sprowadzanie towarów bez cła. Mieszczanie nie mogli obejmować urzędów i nadawać dóbr, a chłopom mocno ograniczono dostęp do miast (tylko jeden członek chłopskiej rodziny w roku mógł opuścić wieś).

Linia serca wiele mówi o człowieku

Serwis „Healthy Food Team” podaje, że jeśli linia serca zaczyna się poniżej środkowego palca, to jesteś człowiekiem niezależnym i ambitnym. Gruboskórni i niestali w uczuciach są ludzie z linią pod palcem wskazującym. Osoba takto-wna, życzliwa i godna zaufania ma linię między środkowym a wskazującym. Cierpliwość i opiekuńczość to cechy ludzi z linią między palcem wskazującym a kciukiem.

Nagrali burzę bardzo szybką kamerą

Naukowcy z Florida Institute of Technology pod przewodnictwem profesora fizyki Ningyu Liu przeprowadzili wyjątkowy eksperyment. Udało im się nagrać burzę z prędkością 7 tysięcy klatek na sekundę. Wszystko dzięki tzw. szybkiej kamerze. W ten sposób naukowcy mogli zaobserwować, jak to zjawisko powstaje w dużym spowolnieniu,
a ludzie zobaczyć coś, czego normalnie nie widać.

Pokrzywa ma wiele zdrowotnych cech

Przede wszystkim wypłukuje toksyny z organizmu, a jej liście i korzenie obniżają ciśnienie tętnicze krwi i działają moczopędnie. Skutecznie pomaga w leczeniu anemii i cukrzycy, dobrze wpływa na układ trawienny i poprawia perystaltykę jelit, a także spowalnia przerost prostaty. Sok z pokrzywy zawiera m.in. żelazo, kwas foliowy, witaminę A, C i K, sód, wapń, fosfor, siarkę i jod.

Powstanie autobus, który ominie korki

Chińczycy wpadli na pomysł stworzenia autobusu poruszającego się nad drogami. Byłby to idealny sposób na ominięcie gigantycznych korków. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że takie rozwiązanie jest bardzo oszczędne ¬– autobus byłby pięć razy tańszy od metra. Taki pojazd może powstać w ciągu roku. W sieci dostępne są wizualizacje z kursowania futurystycznego autobusu.

Ksylitol jest bardzo szkodliwy dla psów

Amerykańscy specjaliści ds. żywienia ostrzegają przed tym składnikiem, który jest obecny m.in. w wielu słodyczach i witaminach w tabletkach. Psy przyswajają ksylitol szybciej niż ludzie, co powoduje wydzielenie się bardzo dużej ilości insuliny, a to może spowodować atak hipoglikemii. Objawy zatrucia tym popularnym słodzikiem to wymioty, drgawki i osłabienie.

WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.