Czy wiesz, że...

Czytaj dalej
Fot. Herzi Pinki/ Wiki Commons
WG

Czy wiesz, że...

WG

20 kwietnia miał premierę „Kanał”. Naturalnie ochronisz się przed kleszczami. Grzyby w zmywarce są bardzo groźne. Jedzenie bekonu może wydłużyć życie. W Austrii jest park i jezioro w jednym. W Panamie nagrano inwazję krabów.

20 kwietnia miał premierę „Kanał”

20 kwietnia 1957 roku widzowie po raz pierwszy zobaczyli film Andrzeja Wajdy na podstawie opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego i jego scenariusza. Skupiał się na
końcowej fazie Powstania Warszawskiego. Wystąpili w nim m.in. Tadeusz Janczar, Teresa Iżewska, Wieńczysław Gliński, Stanisław Mikulski i Emil Karewicz. Obraz zdobywał też nagrody za granicą, np. Srebrą Palmę w Cannes.

Naturalnie ochronisz się przed kleszczami

Istnieją domowe sposoby, aby ochronić się przed pajęczakami, które przenoszą m.in. boreliozę. Jednym z nich jest płyn odstraszający. Wystarczą 2 łyżki oleju roślinnego, 1 łyżka miąższu aloesu oraz po 20 kropli olejku różanego i lawendowego. Wszystkie składniki należy wymieszać w buteleczce i posmarować nieosłonięte części ciała. Skuteczne są także olejek z drzewa herbacianego z wodą i czosnek.

Grzyby w zmywarce są bardzo groźne

Naukowcy z uniwersytetu w Adanie w Turcji ostrzegają, że zmywarki do naczyń, których czystość nie jest właściwie utrzymywana, mogą być siedliskiem czarnych drożdży, silnie trujących grzybów. Przebadali zmywarki mieszkańców ponad stu miast na sześciu kontynentach. W ponad 60 proc. z nich znajdowały się czarne grzyby. Zawierają one silne toksyny, które mogą wywołać astmę i alergię.

Jedzenie bekonu może wydłużyć życie

Według naukowców, przysmak kojarzący się raczej z ciężkostrawnością, może przyczynić się do wydłużenia naszego życia. Bekon zawiera bowiem niacynę (witaminę B3). Współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Naukowcy zbadali jej działanie na glistach. Te, które przyjmowały niacynę, żyły o 1/10 dłużej od tych, które jej nie dostawały.

W Austrii jest park i jezioro w jednym

Gruner See (Zielone Jezioro) leży w gminie Tragöß w Styrii. Zimą można tu pospacerować jak po parku, a woda ma głębokość 1-2 metrów. Natomiast latem głębokość wzrasta do 12 metrów, ponieważ jezioro zasilane jest wodami z topniejących śniegów. Kompleks jest popularnym miejscem do nurkowania, gdyż pod wodą można zobaczyć łąki i parkowe ławki. Temperatura wody wynosi 4-8 st. C.

W Panamie nagrano inwazję krabów

Niespotykane zjawisko zarejestrowali naukowcy na statku badawczym u wybrzeży Panamy. Załoga zajmowała się badaniem różnorodności gatunków akwenu Hannibal Bank. Na głębokości 360 metrów dostrzegli coś, co przypominało chmurę. Była to chmura krabów. Jesus Pineda, biolog z Instytutu Oceanografii, powiedział, że występowanie kraba czerwonego w takiej liczbie jest niezwykle rzadkie.

WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.