Czy wylotówki to wizytówki?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Czy wylotówki to wizytówki?

Jarosław Miłkowski

Dlaczego ul. Wyszyńskiego, Walczaka czy Myśliborska w Gorzowie powinny być idealnie? Choćby dlatego, że ogląda je każdy, kto akurat wjeżdża do miasta.

„Miasto na każdym kroku jest brudne i zapuszczone (...), ale najgorsze jest to, że niewiele robi, by poprawić sytuację. Wjeżdżając do miasta ul. Poznańską, widzimy chaszcze, które nigdy nie były przycinane” - napisał Czytelnik Piotr Murelik.
W mailu do redakcji narzeka też na zaśmiecone tereny przy wyjeździe z Gorzowa. I tym samym zachęca, byśmy przyjrzeli się innym drogom wylotowym z miasta.

Planów jest sporo

Zacznijmy od ul. Kostrzyńskiej. W pobliżu cały czas trwają prace nad budową drugiej nitki obwodnicy miasta. I nie jest to bez wpływu na ruch w tym miejscu, którym co kilka tygodni - przy wyjazdach z budowy - trzeba sterować ręcznie. Przypominamy o tym, uważajcie. Podobnie może być też przy ul. Kasprzaka, bo nad nią też przebiega droga S3.

Wracając jednak do ul. Kostrzyńskiej. W przyszłym roku powinien - w końcu! - ruszyć jej remont. Projekt jest gotowy. Po remoncie Kostrzyńska dalej będzie miała po jednym pasie w każdą ze stron, ale za to zniknie jeden z torów tramwajowych (dziś są dwa).

Ekran akustyczny przy ulicy Wyszyńskiego mieszkańcy sami wywalczyli

Szersza o dodatkowy pas ruchu ma być też ul. Myśliborska. O tym, że jest to potrzebne, wiedzą wszyscy, którzy w niedzielne przedpołudnie stoją w korku, by dojechać na giełdę. Kiedy miałaby zostać wbita pierwsza łopata, na razie nie wiadomo.

Ile tu samochodów

Miasto planuje też poszerzyć ul. Walczaka. Pod tym kątem zleciło już liczenie samochodów. Wyniki mają być kartą przetargową w staraniu się o pieniądze na przebudowę. Urzędnicy chcą, by remont zrobiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ta na razie informuje, że nie ma pieniędzy, żeby zrobić choćby ścieżkę rowerową z Gorzowa do Zdroiska.

Ulica Wyszyńskiego to nie tylko droga wylotowa, ale też ulubiona trasa biegaczy. - Przebiegam dziennie ponad 10 km - mówi Krzysztof Świrepo, który biega
Jarosław Miłkowski Ulica Wyszyńskiego to nie tylko droga wylotowa, ale też ulubiona trasa biegaczy. - Przebiegam dziennie ponad 10 km - mówi Krzysztof Świrepo, który biega od os. Europejskiego aż do Kłodawy.

Jeśli chodzi o ul. Wyszyńskiego, kolejną wylotówkę, to jeszcze w tym roku pojawi się tu pierwszy ekran akustyczny. Stanie na wysokości wyjazdu z ul. Owocowej. Zostanie wykonany w ramach budżetu obywatelskiego. Był potrzebny m.in. mieszkańcom pobliskich tarasowców, którzy narzekali na hałas. Nic dziwnego, samochodów - o każdej porze dnia - jest tu tyle, że trudno przejść przez jezdnię czy wyjechać z ul. Owocowej.

Będzie wizja lokalna

A co z ul. Poznańską, o której pisze nasz Czytelnik Piotr Murelik? - Zgłoszenie przyjmujemy. Pojedziemy na miejsce. Zobaczymy dokładnie, jakie prace trzeba tam wykonać - zapewnia Dawid Smoliński, który urzędowo odpowiada za miejską zieleń. A my sprawdzimy, czy miasto dotrzyma słowa i uporządkuje ulicę.

Zaproście nas do siebie.
Co się zmieni w Waszej okolicy.

„Moja ulica, moja okolica” to cykl, w którym odwiedzamy miejsca, w których żyjecie. Sprawdzamy przy okazji, co się tam zmieni.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.