Czy wytrzymasz dzień bez samochodu? Za darmo pojedziesz nie tylko autobusem MZK

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos, Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Czy wytrzymasz dzień bez samochodu? Za darmo pojedziesz nie tylko autobusem MZK

Leszek Kalinowski

Do wtorku trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Ostatni dzień akcji to pozostawianie samochodów w garażu czy na parkingu. Za darmo dowiozą nas do pracy, na zakupy autobusy MZK. A rowerem miejskim pojeździmy za darmo nie 20 minut, lecz godzinę! Dla zdrowia warto też skorzystać z... nóg.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu wprowadziła Komisja Europejska w 2002 roku. Przystąpiło do niego wiele państw spoza Europy, uznając, że akcja jest bardzo dobra i ma służyć zmianie niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń.

Autobusy za darmo, godzina jazdy rowerem też

Co roku do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu włącza się Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze, oferując mieszkańcom i ich gościom bezpłatne przejazdy autobusami. Jak podkreśla zastępca dyrektora ds. technicznych MZK Robert Karwacki - warunki skorzystania z bezpłatnych przejazdów jest okazanie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu i prawa jazdy.
- Zielona Góra jest miastem zielonej komunikacji i idealnie wpisuje się w ideę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jak co roku staramy się włączać w planowane działania - mówi prezydent miasta Janusz Kubicki. - Częścią obchodów ETZT jest także Dzień bez samochodu. W tym dniu nasz Miejski Zakład Komunikacji zachęca do bezpłatnych przejazdów autobusami MZK. Cieszy mnie fakt, że także w ramach tegorocznej akcji pod hasłem „Nieemisyjna mobilność dla wszystkich” zielonogórzanie będą mogli skorzystać z zeroemisyjnych środków transportu, jakim jest właśnie rower miejski. Od dwóch lat ten rodzaj transportu miejskiego cieszy się bardzo dużą popularnością. Zachęcam wszystkich do spędzenia dnia bez samochodu właśnie na rowerze.

Dzień bez samochodu także w innych miastach

Do obchodów zwieńczenia tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tradycyjnie włączył się operator systemów rowerów publicznych, firma Nextbike Polska, który we wtorek, 22 września, zapewni użytkownikom Zielonogórskiego Roweru Miejskiego dłuższy darmowy czas wypożyczenia. Przez cały dzień bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wynajmu, a nie jak zazwyczaj – pierwsze 20 minut. Podobnie będzie w innych miastach, w których funkcjonują rowery Nexbike.

ZOBACZ TEZ

ROWEROWE HITY, CZYLI 10 ATRAKCYJNYCH TRAS

- Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu z tegorocznym hasłem przewodnim „Nieemisyjna mobilność dla wszystkich” ma na celu pokazanie po raz kolejny, jak ważne jest zapewnienie ludziom w całej Europie, a także na całym świecie, łatwego dostępu do bezemisyjnych środków transportu. Trudno byłoby sobie wyobrazić to wydarzenie bez udziału
rowerów miejskich Nextbike, z których w Polsce korzysta ponad 2 miliony osób. Tradycyjnie Nextbike, jako lider bikesharingu włącza się w obchody Dnia bez samochodu wydłużając darmowy czas wypożyczenia.— mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. — To nasz wkład w działania, które mogą sprawić, że nasze miasta będą bardziej przyjazne do życia.

Nie trzeba wykonywać dodatkowych operacji

Przez cały wtorek 22 września (tj. od północy do godziny 23:59) bezpłatna będzie pierwsza godzina. Zamiast bezpłatnych pierwszych 15, 20 czy 30 minut (w zależności od systemu) miłośnicy dwóch kółek skorzystają z jednośladów za darmo przez każdą pierwszą godzinę. Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem jednego z systemów Nextbike. Nie trzeba wprowadzać żadnych kodów, ani wykonywać dodatkowych operacji, po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

Co o dniu bez samochodu sądzą mieszkańcy?

- Superkacja. Jak wszystko, co ekologiczne - przyznaje pani Maria. - Trzeba tylko chcieć i jeden dzień bez auto można spokojnie przeżyć.
- To mało realne, zwłaszcza jak ktoś pracuje poza miastem, musi się często przemieszczać - podkreśla pan Krzysztof. - W mieście można się przesiąść na autobus, rower i jakoś dać sobie radę. Pod warunkiem, że niczego nie trzeba przewozić
- Dla mnie bez problemu? Jeden dzień mogę zostawić auto w garażu, Jestem emerytem, więc nie muszą każdego dnia wyjeżdżać - przyznaje pan Tadeusz.
- Absolutnie. Nie wyobrażam sobie dnia bez samochodu. Jestem już tak przyzwyczajona, że nawet 200 metrów podjeżdżam, zamiast się przejść. Wiem, że to niedobrze dla zdrowia - mówi pani Joanna. - Jestem po prostu uzależniona od samochodu. I pewnie nie tylko ja...

ZOBACZ TEŻ

NOŚMY MASECZKI W AUTOBUSACH

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.