Czytelniczka:czy nasz kraj zapomniał o osobach niepełnosprawnych? Kobieta chciałaby, by w sklepach były dedykowane godziny i dla tej grupy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas-Szatkowska

Czytelniczka:czy nasz kraj zapomniał o osobach niepełnosprawnych? Kobieta chciałaby, by w sklepach były dedykowane godziny i dla tej grupy

Natalia Dyjas-Szatkowska

Obecnie w związku z epidemią koronawirusa seniorom powyżej 65. roku życia dedykowane są specjalne godziny na robienie zakupów w sklepach. - A co z osobami niepełnosprawnymi? - pyta nas Czytelniczka. - My też jesteśmy bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem... Sprawdziliśmy, co mówią o tym konkretne przepisy.

Rząd pod koniec marca wprowadził kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania m.in. każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniono też zasady korzystania ze sklepów. Teraz dla mieszkańców powyżej 65. roku życia dedykowane są specjalne godziny na robienie zakupów - w godz. 10.00-12.00. To z myślą o bezpieczeństwie, by osoby narażone na zakażenie, nie miały kontaktu z młodszymi, którzy koronawirusa mogą przechodzić bezobjawowo.

[promo]2483[/promo]

Czytelniczka: czy podczas epidemii koronawirusa zapomniano o osobach niepełnosprawnych?

- Obecnie pracuję zdalnie - mówi nasza Czytelniczka, pani Elżbieta. - Jestem osobą niepełnosprawną, choruję na stwardnienie rozsiane.

Proszę mi powiedzieć, czy nasz kraj zapomniał o osobach niepełnosprawnych? - pyta Czytelniczka.

I zastanawia się, czy (jak mówi) osoby niepełnosprawne też mają tłoczyć się w sklepach, gdy zakupy robią osoby młodsze, ale zdrowsze?

WAŻNE
[polecane] 19914291, 19914339, 19910619, 19913187 [/polecane]

- Czy w tych godzinach od 10 do 12 nie powinny móc zrobić zakupy także osoby niepełnosprawne? - pyta jeszcze pani Elżbieta.

W sklepie usłyszałam, że o tej godzinie mogą robić zakupy tylko powyżej 65. roku życia

- Poszłam do sklepu po godz. 10.00 - opowiada zielonogórzanka. - Pani powiedziała do mnie, że teraz zakupy mogą zrobić tylko osoby 65 plus. A przecież nie wszystkie osoby niepełnosprawne korzystają z pomocy społecznej. Normalnie pracują, choć teraz zdalnie, nikt się nimi nie opiekuje, bo sami sobie radzą. Ja jestem na tyle sprawna, że zrobię sobie zakupy, nie chcę obciążać innych.

Pani Elżbieta przyznaje, że ze względu na swoją chorobę, jest osobą narażoną na zakażenie. Ma słabą odporność, zwiotczałe mięśnie. W radiu usłyszała, że osoby niepełnosprawne też mogą z tego "okienka zakupowego" skorzystać. Dlatego zdecydowała się iść w tych godzinach do sklepu.

Okazuje się, że te przepisy dotyczą tylko seniorów.

Dlaczego tylko osoby po 65. roku życia mogą robić zakupy między godziną 10.00 a 12.00?

Jak tłumaczą w oficjalnych komunikatach władze rządowe - to właśnie osoby starsze są najbardziej narażone z powodu koronawirusa.

Dlatego też chcemy ograniczyć ich kontakt z pozostałymi osobami - czytamy na Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy też w innych godzinach, ale te dwie godziny są specjalnym czasem do realizacji ich określonych potrzeb. W tym czasie, pomiędzy 10.00-12.00, osoby poniżej 65. roku życia nie będą mogły skorzystać ze sklepu.

- Nie ma tutaj nigdzie żadnego wyjątku, jeśli chodzi o sklepy - tłumaczy nam jeszcze rzecznik prasowy wojewody, Aleksandra Chmielińska-Ciepły. Dodaje jednak, że apteki w czasie tych dwóch godzin (10.00-12.00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których zgodnie z rozporządzeniem: "nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia".

W Zielonej Górze, w związku z epidemią koronawirusa, działa grupa "Widzialna Ręka" i harcerze

Jeśli jesteś osobą starszą, niepełnosprawną, bardziej narażoną na zachorowanie na koronawirusa, możesz skorzystać z pomocy grupy "Widzialna Ręka". Wolontariusze pomagają w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, wykupieniu leków.

Numer na infolinię: 789 360 940. Ta działa w godz. 9.00-20.00.

Tutaj możesz przeczytać więcej o akcji "Widzialna Ręka" w Zielonej Górze

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

[polecane]19834015[/polecane]

Pomoc niosą też zielonogórscy harcerze. Do nich też możesz zadzwonić i poprosić o zrobienie zakupów.

Harcerze zrobią za seniorów zakupy, wyprowadzą psa. By ci nie wychodzili z domu i nie byli narażeni na zakażenie koronawirusem
[promo]2911[/promo]

Numery telefonów:

[polecane] 19702583, 19818969, 19818461, 19816855 [/polecane]

[promo]2837;1;Wspieramy Lokalny Biznes![/promo]

[promo]2911[/promo] - to jest tekst z kontaktem do dziennikarzy

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.