Darmowe komputery dla ludzi okazały się porażką?

Czytaj dalej
red.

Darmowe komputery dla ludzi okazały się porażką?

red.

Przypomnijmy: darmowe komputery wraz z dostępem do internetu trafiły niemal rok temu do 150 mieszkańców Nowej Soli, w ramach programu, który miał przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu w naszym mieście. Za blisko dwa miliony złotych udało się wyposażyć nie tylko „osoby najbardziej potrzebujące”, ale także szkoły i placówki kultury (tam trafiło kolejnych 210 komputerów).

Warto zaznaczyć, że sprzęt, który przekazano mieszkańcom ma odpowiednie blokady - nie można m.in. samemu instalować żadnych programów, są także zabezpieczenia odnośnie surfowania po sieci, tak, aby uniemożliwić wchodzenie na różne niebezpieczne strony, w tym także strony pornograficzne. Komputery mają bowiem przede wszystkim edukować. Mają, ale... Niestety, jak opisuje dziś prezydent Nowej Soli cały projekt, to jedna z jego największych porażek.

- Za darmo oznacza, że nie warto szanować i należy się więcej, niż się dostało - opisuje z goryczą Wadim Tyszkiewicz, przytaczając jeden z przykładów. - Moi urzędnicy wykonali ogromną pracę: pozyskanie środków z Unii Europejskiej, szkolenia, przydział, instalacje, rozliczenie.... Co w zamian? Oburzenie, w związku z tym, że dostęp do części programów został zablokowany ze względu na edukacyjny charakter darowanego sprzętu. Tylko jeden przykład fragmentu korespondencji w „podzięce” za włożony wysiłek i podarowany komputer z darmowym internetem: „...połowę urzędasów nowosolskich do wora, a następnie do Odry”. Oczywiście nie wszyscy mają taki stosunek do darczyńców, ale niezadowolonych jest sporo - opisuje prezydent.

Jak dodaje, po przykrych wielu doświadczeniach, drugi raz w ten projekt już by nie wszedł. - Zadziałał tu mechanizm: jak nie my weźmiemy do Nowej Soli, to weźmie i rozda swoim mieszkańcom ktoś inny - zaznacza. Wygraliśmy konkurs! A może przegraliśmy? Ot takie dywagacje - opisuje włodarz.

Pomimo gorzkich słów zaznacza też jednak, że na pocieszenie, 210 zestawów trafiło do miejskich instytucji i szkół, gdzie mieszkańcy mogą korzystać zarówno z komputerów jak i z internetu.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.