Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dbaj o swoje serce. Lubi sport, seks i sen. Kto więcej wie, ten dłużej żyje

Czytaj dalej
Fot. Fot. Iwona Kłopocka
Iwona Kłopocka

Dbaj o swoje serce. Lubi sport, seks i sen. Kto więcej wie, ten dłużej żyje

Iwona Kłopocka

Rozmowa z prof. Markiem Gierlotką i dr. Piotrem Feusette’em z Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Pierwszym zabójcą Polaków jest zawał serca, a drugim udar. Prawie połowie umierających rodaków życie zabierają choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?
Marek Gierlotka: Wielu z nich na zawał intensywnie pracuje przez długie lata. I to pracuje dosłownie. Pędzą za zawodowymi wyzwaniami, problemami. Codzienny kalendarz wypełniają im od rana do wieczora zadania. Każdy kolejny dzień zaczynają od realizacji tego, czego nie zdążyli wczoraj. Zjada ich stres, a oni nie mają czasu zadbać o siebie.

Wypisz wymaluj obraz typowego biznesmena, dyrektora, prezesa. Wiek dojrzały, spory brzuszek, kawa za kawą, a na odprężenie mocny drink, albo nawet parę. Idealny kandydat na zawałowca?
Marek Gierlotka: Można tak powiedzieć. Choć nowocześni biznesmeni mają w kreowanym image’u zdrowy styl życia. Coraz więcej młodszych osób, które dopiero wkraczają w sferę zarządzania, ale też wiele starszych, stara się znaleźć czas na bycie w dobrej formie. Ale wie pani, kiedy mają na to czas? Umawiają się na basen czy siłownię o 5 rano albo o 22 wieczorem. To nie są idealne godziny, ale lepiej o takiej porze, niż nie ruszać się w ogóle.

Piotr Feusette: Mam takich pacjentów. Zachowują się tak, jakby ta siłownia i basen miały przykryć poważne problemy. To bardzo często są ludzie palący papierosy, mający nadciśnienie tętnicze i genetyczne uwarunkowania do miażdżycy, ale którzy w życiu nie skontrolowali sobie cholesterolu. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, ale namawiam do tego, by przed pójściem na siłownię zrobić sobie wyjściowy bilans zdrowia.

Kiedy więc zapracowana osoba – a mówimy także o kobietach – która czuje się całkiem dobrze, powinna pójść do lekarza i przebadać się profilaktycznie?
Marek Gierlotka: Przed pięćdziesiątką. Ostatni dzwonek to 50 lat. Trzeba zmierzyć ciśnienie, oznaczyć sobie cholesterol, zrobić ekg i bilans czynników ryzyka – pod kątem palenia papierosów, aktywności fizycznej, diety.

Piotr Feusette: Statystyki są nieubłagane. 70 proc. Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, a tylko 61 proc. z nich o tym wie. Podwyższony cholesterol ma 76 proc. kobiet na Opolszczyźnie. To najwięcej w Polsce. Ponad połowa dorosłych Polaków – a więc powyżej 19. roku życia - ma podwyższone ciśnienie tętnicze, z czego 41 procent nie zdaje sobie z tego sprawy. Nasz statystyczny biznesmen mieści się więc w tej grupie ryzyka.

 • Polacy umierają na choroby sercowo-naczyniowe, bo palą papierosy, mają nadciśnienie i unikają aktywności fizycznej.
 • Jak temu zapobiec?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na koncert grupy "The 12 Tenors" 25.04.2019

Prenumerata cyfrowa "Gazety Lubuskiej" z dwoma biletami na koncert 12 TENORÓW GRATIS!

180,00 378,00

Na koncercie 25 kwietnia na hali CRS w Zielonej Górze usłyszymy nie tylko arie operowe, ale również covery znakomitych hitów XX wieku.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.