Leszek Kalinowski

Dbanie o środowisko to prosta sprawa

Daria Landzwojczak-Sobiech Fot. Archiwum prywatne Daria Landzwojczak-Sobiech
Leszek Kalinowski

O ogólnopolskiej akcji edukacyjnej EkoWalentynki rozmawiamy z Darią Landzwojczak-Sobiech, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Przytoku.

Stowarzyszenie Miłośników Przytoku już po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję „Eko¬Walentynki – czyli kochamy recykling”. Na czym ona polega?
To akcja edukacyjna, polegająca na zebraniu zużytych baterii i drobnych ele¬ktrośmieci tj. ładowarek od telefonów, akumulatorków, płyt CD, telefonów, słuchawek, latarek itd. Co roku akcja inaugurowana jest w Dzień Świętego Walentego, dlatego też za przyniesione baterie rozdajemy w prezencie lizaki w kształcie serduszek.

Skąd pomysł na takie świętowanie dnia zakochanych?
Pomysłodawcą EkoWalentynek jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, a partnerami naszej akcji są: Remondis Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE i ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu baterii oraz elektroodpadów. Wymiana baterii na słodycze bardzo się podoba zarówno młodszym jak i starszym mieszkańcom naszej gminy, dlatego też do akcji włączamy się co roku.

Dlaczego segregacja baterii oraz zużytego elektrosprzętu jest tak ważna?
W 2016 roku w Polsce wg wstępnych danych sprzedano 600 mln sztuk baterii - czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45 proc. baterii z rynku - czyli ok. 5625 ton. Akcje, takie jak nasza, przyczyniają się do realizacji tego celu, a przy okazji uczą szacunku do otaczającego nas świata już od najmłodszych lat.

Gdzie zatem można wymienić baterie na lizaki?
Do akcji włączyły się wybrane placówki handlowe i oświatowe z terenu gminy Zabór – m.in. sklep Sezam w Droszkowie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przytoku, sklep Magdalenka w Zabo¬rze, przedszkole w Przytoku, szkoła w Droszkowie.

Dlaczego nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami?
Elektroodpady są źródłem cennych surowców, które można ponownie wykorzystać, oszczędzając jednocześnie naturalne zasoby naszej Ziemi. Zużyty sprzęt może zawierać substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska takie jak: ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, czy freon. Dlatego też - sprawdź już dziś, czy nie masz w domu zbędnych akumulatorków i baterii! Dostarczając je do nas możesz mieć pewność, że zostaną poddane recyklingowi, a tym samym nie zaszkodzą środowisku naturalnemu.

Do kiedy trwa Wasza akcja?
Prowadzimy ją do Dnia Ziemi czyli do 22 kwietnia. Niezależnie od takich przedsięwzięć powinniśmy pamiętać, by o środowisko dbać na co dzień, bo każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i sprzętem elektronicznym może zapobiegać szkodliwym skutkom dla natury, dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zapraszamy do udziału w akcji „EkoWalentynki”!

Daria Landzwojczak-Sobiech
Archiwum prywatne Daria Landzwojczak-Sobiech
Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.