Debata (bez) radnych

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Debata (bez) radnych

Małgorzata Trzcionkowska

Stowarzyszenie Perspektywa w Żaganiu krytykuje wybór Grzegorza Kuźniara na przewodniczącego komisji gospodarki w radzie miasta i wyzywa go na debatę z szefem stowarzyszenia.

Podczas ostatniej sesji radni miejscy podęli decyzję o zmianie składu komisji gospodarki. To już druga komisja „odebrana” radnym opozycyjnym, po komisji budżetu i finansów. Z komisji rewizyjnej został wcześniej usunięty radny Dariusz Jadach, który stracił rekomendację klubu wywodzącego się z Ruchu Mieszkańców Nasze Miasto Nasz Powiat. Mimo iż po tym wsparł go opozycyjny klub, to już nie został ponownie powołany do komisji rewizyjnej. Ostatnie zmiany dotyczyły przewodniczącego komisji gospodarki Piotra Łosia oraz całego składu komisji.

Wniosek złożyła grupa radnych w przerwie obrad, po tym, jak pięciu radnych ze Stowarzyszenia Perspektywa i Niezależnych zagłosowało przeciwko absolutorium dla burmistrza Daniela Marchewki. Ich przeciwnicy podnieśli argumenty, że dotychczasowe działania podważają kompetencje komisji gospodarki. To na przykład autorytarne forsowanie pomysłów szkodliwych dla miasta i mieszkańców - czyli pomysł umożliwienia ruchu kołowego przy ul. Słowackiego, przedstawianie wydumanych pomysłów na rozwój miasta, bez wskazania źródeł ich finansowania.

W głosowaniu odwołano przewodniczącego komisji P. Łosia, a także Radosława Kwietnia, Henryka Sienkiewicza i Zbigniewa Janka. Nowym przewodniczącym został 22-letni Grzegorz Kuźniar, zaś w skład komisji weszli: Andrzej Chodań, Jacek Kwarciński, Ryszard Marchewka i Krystyna Hucał. Po odwołaniu ze stanowiska P. Łoś odmówił komentarza w tej sprawie, natomiast konferencje prasową zwołało stowarzyszenie Perspektywa, do którego należy. Jednak na konferencji nie pojawił się żaden z radnych, których dotyczyła zmiana komisji gospodarki. - To są nasi członkowie i możemy wypowiadać się w ich imieniu. Mamy do tego upoważnienie - zapewnił Mateusz Błaszczak, przewodniczący. - Nie pozwoliły im zajęcia.

Grzegorz Kuźniar - najmłodszy radny miejski i Józef Potyrała - radny senior.
Małgorzata Trzcionkowska Grzegorz Kuźniar - najmłodszy radny miejski i Józef Potyrała - radny senior.

Zarząd stowarzyszenia wyraził oburzenie, że na stanowisko przewodniczącego został wybrany młody człowiek bez kompetencji. - Jak teraz będzie się układała współpraca ze starostwem? - pytała Justyna Niepsuj. - Nasi radni są u starosty co kilka dni rano i rozmawiają na tematy ważne dla miasta. Ostatecznie członkowie stowarzyszenia Perspektywa wyzwali za pośrednictwem gazet G. Kuźniara na debatę z M. Błaszczakiem, w jego kancelarii.

- Jeśli chodzi o współpracę ze starostwem, to na przykład już w lutym napisałem do starosty w sprawie remontu ul. Buczka i otrzymałem odpowiedź, że starosta zastanowi się nad włączeniem inwestycji do przyszłorocznego budżetu. Jeśli chodzi o kompetencje, to mam za sobą staż w Parlamencie Europejskim i pracę na stanowisku kierowniczym. Jeśli chodzi o debatę, to nie rozumiem, czemu z panem Błaszczakiem, w jego kancelarii? A co wynikło do tej pory dla Żagania ze współpracy pana Łosia ze starostą?

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.