Debiutanckie starcie - liczba pytań zaskoczyła nawet burmistrza

Czytaj dalej
Fot. Paweł Wańczko
oprac. (acha)

Debiutanckie starcie - liczba pytań zaskoczyła nawet burmistrza

oprac. (acha)

Pytania o pracę i nowych inwestorów zdominowały wtorkowy (9 marca) czat z Ignacym Odważnym. Burmistrz przyznał, że nie spodziewał się tylu pytań. I zadeklarował chęć kolejnych spotkań z Czytelnikami „GL”.

Mieszkańcy Górzykowa: Kiedy napisze pan oficjalne pismo do starosty, że jest pan gotowy przejąć drogę w Górzykowie?
W listopadzie ubiegłego roku rada miejska Sulechowa zaakceptowała ten pomysł poprzez wzajemne porozumienie ze starostą w sprawie zrealizowania dokumentacji projektowej na to zadanie: od drogi gminnej „wjazd do Górzykowa” i połączenie z drogą powiatową „dojazd do Głuchowa”. Dokumentacja zostanie wykonana w tym roku. W przyszłym roku mam nadzieję, że program dofinansowania z tzw. „schetynówek” będzie utrzymany i wówczas moglibyśmy przejąć drogę od starosty, aby wspólnie ubiegać się o dofinansowanie, otrzymując w tym przypadku dodatkowe punkty w ocenie tego projektu. Taki sposób daje szansę na otrzymanie połowy dofinansowania.

Marek Kuczyński: Kiedyś rozmawialiśmy z dyrekcją dróg oraz starostą o planowaniu dokończenia ścieżki pieszo-rowerowej od Cigacic. Czy mamy jakieś ustalenia w tym temacie? Większość mieszkańców nie ma czasu chodzić na spotkania, ale znam wielu zainteresowanych informacją na ten temat.
Pan jako radny wie doskonale, że przyjęliśmy w budżecie roku bieżącego wykonanie dokumentacji projektowej na połączenie ścieżki od Stożnego do Cigacic i od Nowego Światu przy terenach inwestycyjnych, poprzez rondo, do końca obwodu geodezyjnego Kalska. A początek będzie od Obłotnego, przez Kruszynę, do byłej „trójki”, przy ul. Leśnej. Tak więc proszę przekazywać wszystkim zainteresowanym, że w tym roku częściowo zrealizujemy to zadanie.

1.5 mln zł Sulechów może przeznaczyć na modernizację parków miejskich

Urszula Łukaszewicz: Czy w Sulechowie istnieje lub planowana jest strefa ekonomiczna? Czy planowane są jakieś inwestycje mogące realnie zwiększyć zatrudnienie (nie markety, nie stacje benzynowe)? Nie mieszkam i nigdy nie mieszkałam w Sulechowie, ale im większa konkurencja wśród pracodawców w regionie, tym korzystniej, stąd moje pytanie.
Mamy podstrefę słubicko-kostrzyńską. Inwestorzy zabiegają o zakup gruntów. Ale najpierw samorząd sulechowski musi wykonać uzbrojenie, czyli drogę dojazdową, kabel energetyczny zasilający te tereny w dużą moc potrzebną do uruchomienia firm, ścieżkę rowerową, oświetlenie, pewne odcinki kanalizacji sanitarnej i wodociągu. Te sprawy są na etapie rozstrzygnięć przetargowych na wykonanie dokumentacji projektowej. Mam nadzieję, że w czerwcu na bazie tych dokumentacji otrzymamy dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego na uzbrojenie tego terenu. W przypadku braku dofinansowania będziemy z własnych środków uzbrajać te tereny.

Agnieszka Mł: Co pan powie na zwiększenie miejsc pracy w Sulechowie?
W najbliższych dniach inwestor warszawski uruchomi stację paliw Shell, rozpocznie również budowę galerii handlowej i restauracji McDo-nald’s, które znajdować się będą przy dojeździe do Su-lechowa, od strony Zielonej Góry. Da to kilkadziesiąt miejsc pracy. Również w miejscu byłej Diany przy ul. Kamiennej polski inwestor zbuduje market Kaufland. Będzie tutaj zatrudnionych na pewno powyżej 100 osób.

Iwona Matysiak: Chciałabym się dowiedzieć, czy przejazd kolejowy koło osiedla Bema doczeka się jakichś zabezpieczeń?
Jest to zadanie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Gmina nie ma pieniędzy na realizację tego zadania. Według mojej wiedzy, koszt utworzenia bezpiecznego przejazdu wyniesie ok. 1 mln zł.

Agnieszka Ess: Kiedy ktoś zainteresuje się zbiornikiem wodnym nieopodal szkoły nr 3? Z jednej strony ziemia się tak zapadła, że za jakiś czas woda dojdzie do chodnika. A brak śmietników, to efekt ogromnej ilości śmieci w wodzie. Tak samo brak ławek. Może warto się zająć tym terenem i zrobić fajny park dla rodzin?
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych mamy 1.5 mln zł przewidzianych na modernizację sulechowskich parków. Jest to kwota zbyt mała na te potrzeby. Przykładowo: poruszane miejsce między ul. Kościuszki a Orzechową. Na zagospodarowanie tej przestrzeni potrzeba wg aktualnej dokumentacji, z pozwoleniem na budowę, 3.5 mln zł. Mamy 1.5 mln zł. Wobec tego, jak zadbać również o pozostałe parki miejskie?

Kolejny czat z burmistrzem Ignacym Odważnym odbędzie się za miesiąc. O szczegółach napiszemy na łamach „GL”.

We wtorek, 15 marca (godz. 11.00) na pytania odpowie Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrz.

oprac. (acha)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.